Motor Koruma Şalteri

Ekim 11, 20210

Motor Koruma Şalteri

Elektrik motorlarını aşırı yük akımına, faz hatasına ve kısa devre akımına karşı koruma görevi olan motor koruma şalteri, elektrik motorlarının olduğu her yerde kullanılabilir. Yer tasarrufu sağlayan motor koruma şalteri, bir devre kesici gibi davranmaktadır. Geniş aksesuar imkanı ile optimum çözüm sunmaktadır. Sistemde herhangi bir aşırı akım olması durumunda, motor koruma şalteri devreye girerek motorların zarar görmesini engellemektedir.

 Motor Koruma Şalteri Kullanım Alanları

Endüstri ve sanayi alanlarında kullanılan motor koruma şalteri hattı korumaktadır. Motorların korunabilmesi için motor koruma şalterine ihtiyaç duyulmaktadır. Tesisatı ve güç kaynağın güvenli bir şekilde izolasyonunu sağlayan motor koruma şalteri, yükler için manuel bir anahtarlama işlemi görmektedir.

Farklı modellerde üretilen bütün motor koruma şalterlerinin görevleri aşağı yukarı aynı olmaktadır. Kullanılacak alandaki mevcut akıma göre şalter tercihi yapılmaktadır. Motorun aşırı derecede akım çekmesi veya kısa devre yapması, ciddi hasarlara sebebiyet vermektedir. Herhangi bir zarara karşı önlem almak isteyenler, motor koruma şalteri kullanmaktadır. Motor koruma şalterin özellikleri, çeşitlerine göre farklılık gösterebilmektedir.

 Motor Koruma Şalteri Özellikleri

Motor koruma şalteri satın alırken, uygulamada kullanılacak olan motorun gücü dikkate alınmaktadır. Motor devresine seri bağlanan motor koruma şalteri, motor koruma işlevlerini sağlamaktadır. Güvenli bir çalışma ortamı için uygun elemanların seçilmesi gerekmektedir. Ekipman ve makina bakımının yapılması için ilişkili kontrol elemanları ve motor ile şebeke arasında yalıtım yapılmaktadır.

Hiçbir aşırı ısınmadan etkilenmeyen motor koruma şalteri, anormal akımı algılayabilmektedir. Algılanan anormal akım, anında kesilmektedir. Küçük güçlü motorların korunması ve direkt çalıştırılması için motor koruma şalteri tercih edilmektedir. Otomatik kumanda sistemi yerine motor koruma şalteri koyulmaktadır. Tek faz algılama içeren motor koruma şalteri, sigortalardan daha hızlı olmaktadır.

 Motor Koruma Şalter Çeşitleri

Motor koruma şalter çeşitleri, aynı prensip içerisinde çalışmaktadır. Butonlu ve çevirmeli tip olarak yapılan motor koruma şalterleri, üzerinden geçen akımlarda motoru korumaktadır. Motor koruma şalter fiyatları, kalitesine ve çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Kullanılan motorun akımına uygun motor koruma şalter seçiminde bulunulmaktadır. Motor koruma şalteri boyut, performans ve montaj kolaylığı açısından iyi bir seçim olmaktadır.

Butonlu motor koruma şalterlerinde, açma kapa düğmeleri bulunmaktadır. Açma kapama düğmelerine basarak motor kumanda edilmektedir. Çevirmeli tip motor koruma şalterlerinde, motoru çalıştırmak için mandallı şalter çevrilmektedir. Aşırı geçecek akımlarda, motor koruma şalteri devreye girerek stop konumuna gelmektedir. Standartlara uygun olarak imalat edilen motor koruma şalteri, çevre koşullarına maksimum dayanma göstermektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *