Akım Trafosu Seçimi

Kasım 22, 20210

Akım Trafosu Seçimi

Akım trafosu, bir ölçüm transformatörüdür. Akım trafosu sayesinde değerler düşükten yükseğe, yüksekten düşüğe çevrilebilmektedir. Sistem primerine uygulanan akımı akım trafosu belirli değere indirip çıkarabilme özelliğine sahip sistemdir.

Akım Trafosu Ne Demektir Ne İşe Yarar?

Akım transformatörü denilen akım trafosu, bir çeşit akımölçer sistemidir. Akım trafosu yardımıyla enerji akım kontrolü yapılabilmektedir. Yüksek akımların ölçümünü yapabilen sistemlerin yüksek maliyetine karşı akım trafosu üretilmiş bulunmaktadır. Seri olarak elektrik devresine bağlanarak primer sargıdan geçen akımdan meydana gelen manyetik alanı seconder sargı keserek döngüsel akım üretmektedir. Akım trafosunun bağlantısı, doğru kullanımı bakımından hayati önemde bulunmaktadır. Elektrik donanım sistemlerinden biri olan akım trafosu hakkında en ufak ihmal büyük zararlara neden olabilmektedir. Bu nedenle işlemler mutlaka uzmanlar tarafından yürütülmelidir.

 

Akım Trafosu Sistemi

Akım trafo sistemi, elektrik devresine seri olarak bağlanmaktadır. Tek kulplu olarak üretilen akım transformatörleri tek fazdan ölçüm alabilmektedir. 3 fazlı akım trafo sistemleri; L1 – L2 – L3 fazlarından her biri için ayrı akım trafosu kullanılmaktadır. Akım trafosu açılır kapanır özelliğiyle sonradan bir baraya takılabilmektedir. Bu sistemde çalışır durumda bulunan pano barasından kaç amper çekildiğini görmek isteyebilirsiniz. Bu durumda pano enerjisini keserek barayı sökmeden baraya sarabilirsiniz. Baraya sardığınız akım trafosuna enerji verdikten sonra ne kadar akım geçtiğini ölçebilirsiniz.

 Akım Trafosu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Akım trafoları, yüksek verimli akımölçer sistemlerdir. Fakat kullanımlarından alınan verim kadar hayati riskler de barındırmaktadır. Bu nedenle akım transformatörü seçerken azami özen gösterilmelidir. Seri olarak devreye bağlanabilen akım trafosu seçerken;

Geçiribileceği bara ölçüsü,

Trafo tipi, ölçme- koruma sistemi,

Hata payları,

VA cinsine göre nominal gücü,

Çalışma sıcaklık değeri,

Maksimum çalışma test gerilim özelliklerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Akım trafosu devreye seri olarak bağlanabilmektedir.

Akım Trafosu Çalışma Sistemi

Yüksek birincil akımları düşük seviyede ikincil akıma çevirebilen sisteme akım trafosu denmektedir. Akım trafo bağlantısı, birincil sargı, ölçüm yapılacak yükün ucuna, ikincil sargı ise ölçü aletine bağlanarak yapılmaktadır. 100A – 2000A – 1000A gibi yüksek akımların sıradan ölçü aletleriyle değerlendirilmesi mümkün olamamaktadır. Bu durumda ölçü aleti ve yük birimi arasında işlev gören trafo bağlantısı yapılmaktadır. Akım trafosu Ampermetre denilen aletlerle birlikte kullanılarak primer ve sekonder akım arasında dönüşüm yapılmaktadır. Belirli bir oran dahilinde yapılan işlemler sonucunda CT oranına ulaşılabilmektedir. Akım trafosu dönüştürme oranı denilen CT oranı akım trafosunda 2000/5 veya 1000/5A gibi değerlerle ifade edilmektedir. Bu değerler primerde 2000A olarak geçen akım sekonderden 5A olarak ölçülmüş demektir. Trafolarda gerilim ve akım sayıları, Vp/Vs = Is/Ip = Np/Ns şeklinde görülmektedir.

Buna göre;

Ip: Primere uygulanan akım,

Vp: Primere uygulanan gerilim,

Np: Primer sarım sayısı

Vs: Sekondere uygulanan gerilim,

Is: Sekondere uygulanan akım ve

Ns: Sekonder sarın sayısı olarak açıklanmaktadır.

Akım Trafosu Arıza Nedenleri

Akım trafosu, çalışmadığı zaman arızalanabilmektedir. Arıza nedenleri;

Kapasitif katmanlarda kısmi bozukluk,

Mekanik deformasyon meydana gelmesi,

Kısa devre ve açık devreler,

Yaşlanma, kullanım ömrünü tamamlama,

Aşırı ısınmaya bağlı,

Yanlış ürün seçimi,

Kısmi boşalma, Katı yalıtım sisteminde nemlenme şeklinde görülebilmektedir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *