Vakum Kontaktörleri

Mart 26, 20220

Vakum Kontaktörleri

Vakum kontaktörleri, elektromanyetik anahtarlama sistemidir. Kontaktör, elektrikle kumanda edilerek açma kapama işlevi gören sistemdir. 24 volt gücünde bir bobin elektromıknatıs gücüyle 230 voltluk bir motor anahtarını kumanda edebilmektedir. Standartlara uygun üretilen kontaktörler sanayi, endüstri ve pek çok alanda kullanılmaktadır. Vakum kontaktörler, evler ve iş yerlerinde kullanılan bazı aletlerde, motor yolu açmakta ve madencilik işletmelerinde güvenle kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: WAGO Klemens

 Vakum Kontaktör Kullanım Alanları

Vakum kontaktörler, elektrik enerjisiyle gerçekleştirilebilen koruma ihtiyaçlarında en büyük destek araçlarıdır. Olası patlama ve kazaların önüne geçebilmek için kusursuz bir şekilde ark oluşumunu engellemektedir. Açma ve kapatma görevini tam olarak yerine getiren tedbir ürünleridir. Vakum kontaktörleri orta gerilim sistemlerinde güvenle kullanılmaktadır. Endüstriyel tesislerde her geçen gün artan elektrikli koruma ihtiyaçlarına cevap verebilmek amacıyla üretilmektedir.

Kullanıma alanlarından bazıları;

Yeraltı madencilik alanları, Petrokimya tesis ve rafinerileri, indüksiyon ısıtmalı fırınlar, Kapasitör anahtarlama sistemleri, Tehlikeli alanlarda basınç dengeleme sistemleri, Kağıt fabrikaları, Tekstil fabrikaları, Gıda işleme fabrikaları, Testere tezgahları, Çelik fabrikaları, Aydınlatma ve elektrikli araçlar, Petrokimya tesisleri, Tünel açma makineleri, Konveyörler, Çimento tesisleri, Asansör-taşıma sistemleri, Petrol pompalama sistemleri olarak bilinmektedir.

 Vakum Kontaktör Uygulama Sistemleri

Vakum kontaktör, endüstri ve sanayi kuruluşlarında kullanılan yüksek verimli güvenlik sistemidir. Vakum kontaktör uygulama alanları; Standart ya da yüksek verimli indüksiyon, Rotor kayma halka sargıları, Motorlar, Trafo besleme anahtarları, Kondansatör anahtarlama sistemleridir. Vakum kontaktörler, anahtarlama özelliğiyle transfarmatörlerde akım taşıma ve yönetme görevi taşımaktadır. Bulunduğu ortamda üretim hassasiyetiyle açılması ve engellenmesi gereken akımları kumanda etmektedir. Orta gerilim sistemlerinde güvenle kullanılan kontaktöre güvenli enerji akım yöneticisi de denilebilmektedir. Görevini eksiksiz yerine getiren vakum kontaktörler güvenli, sessiz ve kullanımı kolay ürünlerdir.

 Vakum Kontaktör Kullanma Avantajları

 Vakum kontaktör, üretim teknolojisi özelliklerine uygun olarak güvenlik sistemleri olarak kullanılmaktadır. Sesiz çalışması, kontrol sistemleri kurulum ve güvenliğiyle tercih edilmektedir. Kullanıcıya pek çok avantaj sağlayan kontaktörler, sağlam ve kompakt ürünlerdir. İdeal boyutta ve kusursuz kumanda gücündedir. Kapasitif devre kesilmesi ihtiyaçlarında ve tekrar kapatma işlemi yapabilmektedir. Dünya standartlarında üretilen vakum kontaktörler özel kurulum servisi gerektirmez. Temizlik ve bakımı kolay, özel teknik gerektirmeyen sistemlerdir. Sağlam, işlev gücü yüksek ve eksiksiz teknolojisiyle tam kumanda görevini yerine getirmektedir.

Yanıcı ve patlayıcı ortamlarda güvenle kullanılabilmektedir. Vakumlu kontaktör, kapasitör anahtarlama tekniğiyle devreler üzerinde aç-kapa görevini yerine getirmektedir. Ömür boyu temizlik ve özel bakım gerektirmeyen vakum kontaktörler havasız vakumlu ortamlarda gerçekleştirmektedir. Ayrıca dahili kullanımda, Trafo anahtarlama sistemleri, motorlara yol verme, elektrikli ocaklarda resistif yüklerin anahtarlanma tekniklerinde, kapasitör bank anahtarlama sistemlerinde kullanılmaktadır.

 Vakum Kontaktör Servis İhtiyacı

Vakum kontaktörler, özel servis ve kurulum gerektirmeyen sistemlerdir. Kurulum ve kullanımı kolay, işlevi yüksek ürünlerdir. Vakum kontaktör, anahtar tekniği kondansatörün dielektrik özelliği kullanmaktadır. Yüksek devre giriş çıkışında sınırsız görev yürütmektedir. Elektromanyetik işletim sistemiyle orta gerilim seviyesinde kısa devre akımını kesebilmekte sınırlı özelliğe sahiptir. IEC 62271 Standartlarda, 12 KV gerilim gücünde üretilerek sektöre sunulmaktadır. Kağıt ve çimento endüstrisinden, petrokimya endüstrisine, pompa istasyonlarından Madencilik ve Çelik sanayine kadar yağın alanda kullanılmaktadır. Vakum kontaktör, üretim teknolojisi ve yüksek işlevli ürünler olması dolayısıyla sayısız kullanım alanında tercih edilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *