AC Sürücü Seçimi ve Kullanım Alanları

Şubat 23, 20220

AC Sürücü Seçimi ve Kullanım Alanları

Elektrikli motor araçların tipik kontrollerini sağlamak oldukça güç bir olaydır. Bu yüzden dinamik yardımcı etkenlere başvurulmalıdır. Özellikle bir sürücü hız kontrol cihazı kullanmak; otomasyonu doğru yönetmek ve sistem kontrol ve analizini sağlamak adına oldukça önemlidir.

AC sürücü seçimi söz konusu olduğu zaman motorun her türlü ihtiyacı göz önüne alınmalıdır. Öyle ki dinamik unsurlar tek başına sürücüsüz motoru idare etmenin oldukça zor olduğunu göstermektedir. Bu yüzden gücü dengeleyen ve kontrolü sağlayan güvenlik özellikleriyle donatılmış bir kontrol cihazı tercih edilir. Hız kontrol cihazları yani AC sürücüler ise bu konuda kesinlikle gerekli driverlar olarak bulunur.

 

Hız Kontrol Cihazı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir hız kontrol cihazı seçerken mutlaka enerji verimliliğini sağlayan özellikleri barındırmasına dikkat edilmelidir. Bu özellik maliyetinizi düşürdüğü gibi entegre edilen cihazın da sorunsuz çalışabilmesine olanak sağlar.

Motor hızını ve torku düzenlemek için bir dizi seçeneklerle birlikte gelen ve esnek çözümler sunan sürücü seçilmelidir. Sistem tasarımı söz konusu olduğu zamanlarda maksimum yüke rağmen üst düzey performans sağlaması gerekmektedir. AC sürücüler bu esasta belirlenen protokollere göre çalışmaktadır. İndeksleme komutları veya bir noktaya göre konumlandırma hareketine sahip olmalıdır. Genelde çalışma protokolleri için bir dizi komut uygulamalar üzerine çalışma prensibine bağlı olur.

AC Sürücülerinde Dinamik Fren Basıncının Önemi

Sistem tasarımlarında sürücünün tam performans ile maksimum yük sağlaması bilindik bir özelliktir. Bu durumlarda bazen yükten endişe duyulduğunda hızlı güç azaltmak veya tam kapanma durumları söz konusu olabilmektedir. Bunun için de AC sürücüsü dinamik fren özelliği ile yükü istenen ölçüde sistemsel olarak düzenleyebilir. Ayrıca yükün yanı sıra makine performansını da olumlu yönde etkileyebilmektedir.

AC Sürücü Seçiminde Güvenlik Özelliklerinin Önemi

Hız kontrol cihazını en önemli özelliklerinden biri de güvenlik özelliklerinin bulunmasıdır. Çalışma halindeyken fiziksel ve sistemsel olarak sürücü ve makine güvenliği sağlanabilmektedir. Bu önemli etken ayrıca sürücü seçiminde önemli olan bir kriter olmaktadır. Güvenlik özellikleri temelde dinamik fren ayarı ile beraber çalışan komut ve yük üzerine yapılan ayarlara göredir. Eğer makine ve sürücü kaynaklı sistemsel bir uygulama söz konusu olursa dinamik etkileri kontrol edebilmekte ve hız kontrolü üzerine çalışabilmektedir.

Hız kontrol cihazları ayrıca entegre takip sistemi ile de çalışabilmektedir. Yani haberleşme protokolüne göre tasarlanan sürücüler tek/çift ethernet portuna sahiptir. Özellikle bir çift ethernet portuna sahip olması oldukça önemlidir.

Motora Göre Driver(Sürücü Seçimi) Nasıl Olmalı?

VFD türü sürücü ve kapsamlı benzer özellikle diğer sürücüler voltaj veya akım değişiminde kontrol sağlayacak şekilde olmalıdır. Her sürücü için bu durum söz konusu olabilir ancak çeşitli kontrolleri sağlamak için yeterli bir arayüze de sahip olması önemlidir. Bu sayede kontroller daha kapsamlı olurken, sürücü bazlı çözümler de çeşitli olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *