Açık Tip Şalter Nedir?

Mayıs 30, 20210

Açık Tip Şalter Nedir?

Alçak gerilim dağıtım sistemleri içinde güç şalterleri önemli koruma elemanlarından birisi olmaktadır. Açık tip şalterlerin ise pek çok şarta ve çeşitli ortama uyum sağlaması beklenmektedir. Enerji merkezlerinden endüstriyel tesislere kadar fazlasıyla uygulama alanına sahiptir. Açık tip şalteri diğerlerinden ayıran ve benzersiz olmasını sağlayan sahip olduğu pek çok özelliğin yanında kişilere kompakt ve emniyetli bir koruma da sunmaktadır. Açık tip şalter nedir tüm detaylarıyla derledik.

Açık tip güç şalterleri, yüksek mekaniksel-elektriksel ömürleri, geniş çalışma sıcaklığı aralığı ve yüksek kısa devre kesme kapasiteleri sayesinde yüksek performans ihtiyacı gerektiren uygulamalarda güvenle kullanılır.

Açık Tip Şalter Nedir?

Açık tip şalter nedir? Sorusuna kısa ve net bir cevap verilecek olursa; bağlı bulundukları devreyi kısa devre akımı ve fazla yükten ayırma ve koruma işlevini yerine getiren şalterler açık tip şalterdir. Her an kapama yapmaya hazır duruma motor mekanizması ile donatıldıklarında gelir. Açık tip güç şalterlerinin çeşitli fonksiyonları bulunmaktadır.

Açık tip güç şalterlerinde bulunan 4 farklı fonksiyon şu şekildedir:

-Devreyi açıp ve kapatma fonksiyonu

-Kısa devre akımlarından koruma fonksiyonu

-Aşırı yüklerden koruma fonksiyonu

-Toprak kaçak akımlarından koruma fonksiyonu

Çekmeceli Tip Güç Şalterleri

Standart normlara göre açık tip şalterler iki farklı şekilde üretilmektedir. Bunlardan bir tanesi sabit açık tip güç şalterleri, diğeri ise çekmeceli açık tip güç şalteridir. Çekmeceli açık tip güç şalterlerinde devre kesici çekmecenin kol yardımı ile itilmesi ya da çekilmesi suretiyle ana devreden ayrılabilmektedir. Bu şalter tipinde Bu sayede değiştirme ve bakım işlemleri hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Çekmecenin üzerinde, açık tip devre kesici dört farklı konumda olabilir. Bu konumlar şu şekildedir:

Devrede Konumu: Yardımcı kontakların ve güç devrelerinin tamamı devrede olmaktadır.

Test konumu: Bu konumda güç devreleri ayrılmış durumdadır. Ancak yardımcı kontaklar devrededir. Aynı zamanda test işleminin yapıldığı konumdur.

Ayrılmış Konumu: Yardımcı kontaklar ile birlikte güç devreleri tamamen ayrılmıştır.

Çıkarılmış Konumu: Güç devreleri ve yardımcı kontaklar tamamen ayrılmıştır. Kesicinin çekmecesinden alınabileceği pozisyondur.

Açık Tip Güç Şalteri Genel Uygulama Alanları Nelerdir?

Ana giriş şalteri olarak genel elektrik sisteminin anahtarlamasında, korunmasında ve seçiciliğin sağlanmasında,

Trafoların, jeneratörlerin ve büyük güçlü motorların anahtarlamasında ve korunmasında,

Uygun aksesuarlarla birlikte iki güç kaynağı arası transfer uygulamalarında anahtarlama, mekanik kilitlemenin sağlanmasında ve korunmasında kullanılır.

Sabit Açık Tip Güç Şalterleri İle Çekmeceli Açık Tip Güç Şalterleri Arasındaki Fark Nedir?

Sabit açık tip güç şalterleri ile çekmeceli tip açık güç şalterleri arasında koruma özellikleri açısından herhangi bir fark yoktur.

Çekmeceli tip güç şalterlerinde ana gövde ile çekmece kasası kol yardımıyla çekilerek birbirinden kolayca ayrılır ve sistemdeki bakım onarım işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşir. Ayrıca çekmeceli tip açık güç şalterleri test moduna alınarak sistem enerjisiz kalmadan fonksiyonlarının kontrolü ve şalterin bakımı sağlanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *