Ufuk Özgirgin

https://www.vekmar.com.tr/wp-content/uploads/2023/12/Ufuk-Ozgirgin-448x1024-1.jpg
Node Sayaç Çözümleri Genel Müdürü

Ufuk Özgirgin

    “Vekmar, yaklaşık 15 yıldır elektrik sayaçları konusunda en önemli ve değerli iş ortaklarımızdan, bayilerimizden biridir. Vekmar’ın, profesyonel ve başarılı yöntemi, uzman teknik kadrosu ve geniş tedarik portföyü ile enerji sektöründe Türkiye’nin en önde gelen tedarikçilerinden biri olma konumunu devam ettireceğini düşünüyorum. İş ortaklığımızın artarak devam etmesini ümit ediyorum.”

Kendinizi tanıtır mısınız?

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nden 1989’da mezun olduktan sonra iş hayatına atıldım. Çeşitli firma ve sektörlerde çalışırken işletme üzerine yüksek lisans eğitimime devam ettim. 1994-2004 yılları arasında elektrik şebekesi koruma, kumanda, ölçme ve otomasyonu ile ilgili ABB’de çeşitli pozisyonlarda çalıştım. 2004’ten bu yana Node Sayaç Çözümleri Ltd. Şti. şirketini yönetiyorum.

Node Sayaç Çözümleri hakkında bilgi verir misiniz?

ABB, 2002 yılında dünya çapındaki elektrik ve su sayacı şirketini, dünyanın en büyük gaz sayacı üreticisi Ruhrgas Industries’e sattı. Ruhrgas Industries böylece sayaç sektöründe dünyanın en büyük şirketlerinden biri haline geldi. O dönemde ABB Türkiye bünyesinde iş geliştirme ve elektrik sayaçları işinden sorumlu yönetici pozisyonundaydım. Bu satınalmanın ardından Ruhrgas Industries, bünyesindeki bütün farklı sayaç markalarını Elster adı altında topladı.

Grubun Türkiye’de ABB’den devralınan elektrik sayaçları faaliyetlerini devam ettirecek bir şirketi yoktu. Bana yapılan teklifi kabul ederek 2004’te ABB’den ayrıldım ve Elster Grubu adına Elster Sayaç Çözümleri Ltd. Şti.’ni kurdum. O tarihten bu yana da şirketin başındayım.

2013’te gerçekleşen hisse devri ile şirketin hisselerini Elster’den devraldım. Hisse devri sonrasında şirketin adı Node Sayaç Çözümleri Ltd. Şti. olarak değişti. Elster’i 2016 yılında Honeywell satın aldı. Node Sayaç Çözümleri Elster / Honeywell’in sayaç konusunda Türkiye ve KKTC’deki tek yetkili distribütörüdür. Yazılım ve donanım konusunda başka şirketlerle de iş ortaklıklarımız bulunmaktadır. Şirketimiz elektrik sayaçlarının yanısıra gaz sayacı ve korrektörlerinin temini, sayaçların haberleşme donanımı temini; komple OSOS/AMR/MDM/sayaç okuma ve otomasyonu sistemlerinin kurulumunu yapmaktadır. Misyonumuz enerjinin üretimi, dağıtımı ve iletiminden kullanımına kadar uzanan süreçte güvenilir bir bağlantı noktası olmaktır.

Dünya çapındaki lider iş ortaklarımızla birlikte yüksek kalitede, güvenilir akıllı sayaç, akıllı şebeke ürün, sistem ve hizmetlerini sağlarız. Böylece enerjinin etkin ve verimli kullanılmasına katkıda bulunarak müşterilerimize, şirketimize ve iş ortaklarımıza değer katarız. Misyonumuz enerjinin üretimi, dağıtımı ve iletiminden kullanımına kadar uzanan süreçte güvenilir bir bağlantı noktası olmaktır.

Sayaçlar ne kadar zamandır üretiliyor ve Türkiye pazarında yer alıyor?

Elster yaklaşık 180 yıldır sayaç üreten bir şirket. Yani muazzzam bir tecrübe ve bilgi birikiminden söz ediyoruz. Sanırım 1996 yılıydı, elektronik sayaçları ilk defa Türkiye’ye biz getirdik. O zaman sayaç işi henüz ABB içerisindeydi. O tarihten bu yana sayaçlarımız Türkiye pazarında yer almaktadır.

Kullanıcılar neden Elster’i tercih etmeli? Ürünün en önemli faydaları nelerdir?

Elster, 180 yıllık tecrübesi, 7 binden fazla çalışanı ve 1,3 milyar Euro cirosuyla sektöründe dünyanın en büyük firmalarından biridir. 24 milyondan fazla haberleşmeli Elster sayacı işletmededir. 130 ülkede ürünleri kullanılmaktadır. Ürünlerinin tasarımı ve donanımı yüksek kalitede, yüksek teknolojili ve güvenilirdir. Yüksek doğrulukta ve güvenilir ölçüm yapılmasının önemli olduğu; uluslararası standartlarda yeni ve gelişmiş teknolojik çözümlere, uzun ömürlü ve sağlam ürünlere ihtiyaç duyulduğu uygulamalarda Elster ürünleri tercih edilmektedir.

Elster uzmanları dünyada endüstri standartlarını oluşturan kurumlarda bu standartların hazırlanmasında görev almaktadır. Elster ürünleri, dünyada kalite, teknoloji beklentisinin en yüksek olduğu uygulamalarda ve dağıtım şirketleri tarafından kullanılmaktadır. Enerji tüketiminin yanı sıra enerji kalitesini de ölçen, üzerinde haberleşme modemi ve abonenin açmakesme işini uzaktan yapabilmek için röle bulunan sayaçlarımız dağıtım şirketleri, OSB’ler ve AVM yönetimlerinin operasyonel süreçlerini çok kolaylaştırmakta, işletme maliyetlerini düşürmektedir.

Elster sayaçlarının modüler haberleşme yapısı sayacın işletme ömrü boyunca tasarruf sağlar. Haberleşme altyapısı teknolojileri hızla değişmektedir. Günümüzde GPRS sayaç sistemlerinde en çok kullanılan haberleşme şeklidir. Ancak bu konudaki teknolojiler ve tercihler zaman içinde değişebilir ve belki bir süre sonra operatörler GPRS hizmeti vermeyi durdurabilir. Bu durumda Elster sayacın sadece haberleşme modülünü sahada değiştirerek haberleşme altyapısını kolayca değiştirebilirsiniz. Sayaç yerinde kalır; sökmenize ve değiştirmenize gerek kalmaz. Node Sayaç Çözümlerinde, Türkiye’de de yaklaşık 20 yıldır elektronik sayaçlar ve sayaç otomasyonu sistemi tedariği konusunda tecrübeli, devamlılık sağlamış, uygulamalar konusunda çok tecrübeli, en iyi hizmet sağlamayı amaç edinmiş bir ekibiz. Türkiye’nin önde gelen enerji şirketleri, sanayi kuruluşları, müteahhit firmalar ve dağıtım şirketleri birçok projesinde ürün ve çözümlerimizi kullanmaktadır. Elster/Honeywell’in yanısıra dünya çapındaki lider diğer iş ortaklarımızla birlikte yüksek kalitede, güvenilir akıllı sayaç ve akıllı şebeke altyapısına ürün ve çözüm sağlamaktayız.

Sayaçların enerji maliyetleri üzerindeki etkisinden bahseder misiniz? Etkili bir tasarruf sağlamak için neler yapmalıyız?

Sayaçlar bir altyapı donanımı olduğu için yatırım maliyeti olarak enerji maliyetlerine elbette etki etmektedir. Sayacın kendi maliyetinin enerji maliyetlerine oranı çok küçüktür. Bunun yanında enerji değerli ve pahalıdır. Enerjinin doğru ölçülmesi, manipüle edilmemesi yani ölçümün güvenli olması çok önemlidir.

Ünlü yönetim bilimci Peter Drucker “Bir şeyi ölçemezseniz onu iyileştiremezsiniz” demiştir. Enerji tüketimini iyileştirmek yani tasarruf etmek için onu ölçmeniz gerekir. Sanayi kuruluşları, büyük ticari binalar operasyonel süreçlerinin her aşamasında enerji tüketimlerini ölçecek sayaçlar ve sayaç otomasyonu sistemleri kurarak tüketimlerini doğru şekilde ölçer; böylece tasarruf sağlayacak önlemleri alabilirler. Dağıtım şirketleri, OSB’ler ve AVM’ler açma-kesme, haberleşme modülü olan sayaçları kullanarak işletme maliyetlerini düşürüp hizmet kalitesini arttırarak tasarruf sağlayabilir. Sayaçlarımızdaki güç kalitesi verilerini kullanarak; örneğin gerilim düşümü analizi yapılabilir ve trafo, kesici gibi şebeke elemanlarının doğru boyutlandırılması sağlanarak hem tasarruf sağlar, hem de gerilim dalgalanmaları azaltılarak hizmet kalitesini arttırabilir.

Ürünleriniz kimler tarafından tercih ediliyor?

Türkiye’nin önde gelen enerji şirketleri, sanayi kuruluşları, müteahhit firmalar ve dağıtım şirketleri birçok projesinde ürün ve çözümlerimizi kullanmaktadır.

Sayaç satın alırken ve kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Sayaç aldığınızda onu 10 yıl kullanmak üzere alıyorsunuz, kaliteli olması önemli. Enerji tüketimini hassas, doğru ve güvenilir ölçmesi önemli; güvenilir dünya markasının tercih edilmesi riskleri azaltır. İşletme ömrü boyunca sayacın yeni haberleşme teknolojilerine uyum sağlayabilir olması önemli; modüler haberleşmeli sayaçlar tercih edilebilir. Sayacın konfigürasyonunun sahada veya uzaktan yapılabilir olması önemli; ihtiyaçlar ve istekler zamanla değiştiğinde sayaç konfigürasyonu değiştirilebilmeli. Birçok sayaç tipi ve modeli arasından uygulamaya göre doğru sayacın seçilmesi önemli; bu seçimde doğru yönlendirmeyi yapacak uygulama bilgisine sahip teknik ekibe sahip bir tedarikçiden alınması önemli. Tedarikçinin tecrübesi, devamlılığı ve sürekliliği önemli.

Bu sayaçlarla ilgili yürürlükte bulunan yönetmelik ve standartlar hakkındaki değerlendirme yapar mısınız?

AB normlarını kabul ediyoruz. Bu doğru bir uygulama. Gümrük yönetmeliklerinde ihracat yapan pano üreticilerinin panolarında kullanacakları sayaçların ithalatıyla ilgili bazı engeller var. Bunlar ihracatın önünü tıkayan, girdi maliyetini arttıran ve zorlaştıran engeller. Örneğin, başka bir ülkede kullanılmak üzere şalt panosu üreten bir üretici bu ülkede kabul gören sayacı panosunda kullanmak zorundadır. Ancak bu sayaç Türkiye’de onaylı değilse ülkeye sokamadığımız için üretici de panosuna koyup ihracatını yapamıyor. Yüksek maliyetle dolaylı çözümler kullanılıyor. Bu konudaki mevzuatın kolaylaştırılması olumlu olurdu.

Dağıtım şirketlerinin kendi sayaç şartnamelerini belirleme konusunda serbest olmaları pazarın gelişmesine ve yeni teknolojilerin uygulanmasına yardımcı bir uygulamadır. Diğer yandan dağıtım şirketlerinin sayaç yatırımlarında EPDK tarafından tanımlanan çok düşük fiyatlı bir bütçe içerisinde kalmak zorunda olması, kaliteli ürün ve yeni teknolojileri kullanmalarını engellemektedir. İhale prosedürü gereği dağıtım şirketlerinin en düşük fiyatlı ürünü kullanmak durumunda olması yine kaliteyi düşüren ve gitgide en düşük fiyatlı tedarikçinin bütün piyasayı ele geçirip monopol olma yolunda ilerlediği bir ortam yaratmaktadır.

Elster sayaçlar ileri-geri saat uygulamasında yeni saat dilimine göre kendisini ayarlayabiliyor mu?

Elster sayaçları programlanabilir ürünlerdir. Yaz-kış saati değişikliklerine program değişikliği ile adapte edilmiş ve Elster’i kullanan müşteriler bu geçişi kolayca yapmıştır. İlerideki değişiklikler de yine kolayca yapılabilecektir.

Yenilenebilir enerji kaynakları uygulamalarında sayaçlarla ilgili ne düzeyde talep geliyor?

Yenilenebilir enerji kaynaklarında bir üretim söz konusu olduğu için çift yönlü sayaçlar konusunda talep geliyor. Bu konudaki talebin adet olarak yüksek olduğunu söyleyemem.

Node Sayaç Çözümleri olarak 2018 yılında Türkiye piyasasından beklentiniz nedir?

Ekonomik olarak zor bir süreçten geçtiğimizi düşünüyorum. Yükselen döviz kuru maliyetleri arttırmakta ve Türk Lirası üzerinden alınan işlerde riskler oluşturmaktadır. 2017’de yatırımlarda duraklama gözlemledim. Bugünkü siyasal ve politik duruma baktığımda bu durumun 2018’de de devam edebileceğini düşünüyorum. Yükselen faizler ekonominin sürükleyicisi durumundaki inşaat sektöründe de talebin azalmasına sebep olacaktır. Diğer yandan petrol fiyatlarındaki artış, petrol ihracatçısı ülkelerdeki yatırımların artmasına ve Türkiye’deki şalt ürünleri tedarikçilerine olumlu etki edecektir.