Süleyman Sırrı Özkılınç

https://www.vekmar.com.tr/wp-content/uploads/2023/12/1621840795432.jpg
HITACHI Orta Doğu Hub Satış Müdürü

Süleyman Sırrı Özkılınç

    “Vekmar, Türkiye Pazarı için sektörümüzdeki en önemli oyunculardan biridir. Vekmar son zamanlarda 80’den fazla ülkeye ihracat yapıyor ve bence bu takdire şayan bir başarı.

    Vekmar ve Hitachi-ABB Power Grids ilişkisi daha uzun zamandır var olsa da, şahsen ben son 10 yıldır bunun bir parçasıyım.

    Vekmar, yağlı ve kuru tip trafoları için distribütörümüz olmuştur ancak ilişkimiz hiçbir zaman bununla sınırlı kalmamıştır. Yurt içi ve ihracat pazarlarında birlikte birçok proje yaptık ve tek amacımız bu ilişkiyi yıldan yıla büyütmektir.”

Röportajımıza sizi tanıyarak başlayabilir miyiz ?

1984 yılında Sakarya’da doğdum. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden 2008 yılında mezun olduktan sonra University of California, Berkeley Extension’da 2008 ve 2009 yıllarında pre-mba eğitimimi tamamladım. 2009 yılının sonunda Türkiye’ye döndüm ve 2011 yılında ABB Dağıtım Trafoları fabrikasında Satış Mühendisi olarak çalışmaya başladım. Sonrasında 2019 yılının sonuna kadar yine aynı fabrikada Bölge Satış Müdürü ve Pazarlama & Satış Müdürü görevlerini aldım. 2020 yılının başında Ortadoğu ve Türkiye’den Sorumlu Trafo Ürün Grubu Hub Satış Müdürü olarak atandım. Bu görevimde Ortadoğu ve Türkiye’de satılan dağıtım trafoları, kuru tip trafolar, güç trafoları, trafo komponentleri ve trafo servis satışlarından sorumluyum. Halihazırda Dubai’de ikamet ediyorum, evli ve 2 çocuk babasıyım.

ABB’nin Hitachi’ye satılması ve mevcut düzendeki organizasyondan kısaca bahseder misiniz ?

2018 sonunda Hitachi Ltd. ve ABB Ltd. arasında imzalanan anlaşma doğrultusunda, Power Grids (Güç Şebekeleri) işkolu hisselerinin %80.1’i Hitachi Ltd.’ye devredildi. Söz konusu yüzde yaklaşık 10 milyar USD gibi bir ciroya tekabül ediyor ve süreç 01 Temmuz 2020 itibariyle planlandığı şekilde tamamlandı. Bu ortak girişimde, ABB elindeki %19.9 hisseyi 3 yıl sonrasında önceden tamamlanmış opsiyonlar dahilinde elinden çıkartabilecek. Yeni kurulan ortak girişimin adı Hitachi ABB Power Grids olarak tanımlandı. Mevcut yönetim kadrosunun idame edildiği şirketin mekrezi Zürih, İsviçre’dir.
İki güçlü ve saygıdeğer şirketin oluşturduğu bu ortaklık yeni global lideri meydana getirdi. Ben bu ortak girişimin bilhassa, mobilite, akıllı şehirler, endüstri, enerji depolama ve veri merkezi konularında genişleme fırsatları sunacağını öngörüyorum.

Global’de satmayı hedeflediğiniz yeni ürünler mevcut mudur ve iç pazarda hangi ürünleri satıyorsunuz?

Öncelikle ikinci sorudan başlayayım. Güç Şebekeleri Transformatör İş Kolu olarak; Dudullu Fabrikamızda dağıtım trafoları ve küçük güç trafoları üretiyoruz (35MVA 72.5kV’a kadar), Kartal Fabrikamızda 400MVA 420kV’a kadar güç trafosu ve Tuzla Fabrikamızda ise trafo komponenti üretiyoruz. İç pazarda, elbette bu ürünlerin hepsinin satışını yapıyoruz. Bunlara ek olarak, İspanya Fabrikamızdan kuru tip trafo ithalatı ve satışını yaparken, özel tip trafoları da ihtiyaca göre Finlandiya ve İsveç fabrikalarından ithal edip, satışlarını gerçekleştiriyoruz.

İlk sorunuza dönecek olursak, Hitachi ABB Power Grids olarak, TXpert Ekosistemini birkaç ay önce tanıttık. TXpert Ekosistemi trafoların ve güç şebekelerinin işletim ve bakımında, veriye dayalı zeka ve karar verme sürecini yürütmektedir. Burada söz konusu, üreticilerin yeni ve mevcut dijital ekipmanlarıyla entegre olma yeteneğine sahip eksiksiz bir ürün, yazılım, hizmet ve çözüm paketidir. Ekosistem İngilizce orjinal isimleriyle Txpert Ready Sensors, Txpert Hub, Txpert Enabled Transformers, Asset Performance Management (APM) Software ve Txpert Services’den oluşmaktadır. Daha fazla bilgi için ilgili web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. https://www.hitachiabb-powergrids.com/offering/product-and-system/transformers/the-txpert-ecosystem

Şunu da gururla söylemek isterim ki, Tuzla fabrikamız, Türkiye, Asya Pasifik, Ortadoğu ve Afrika Bölgesine ürün ve hizmetleri sağlamak amacıyla Hub Dijital Merkezi olarak duyurulmuştur. Bunlara ek olarak, dahili trafo kontrol robotu TXplore’dan da bahsetmek isterim.

Güç trafolarının dahili sistemlerinde zaman içinde problemler oluşabilir ve abnormaliteye sebep veren kök nedenleri tespit etmek zor olabilir. Bu noktada Hitachi ABB Power Grids’in TXplore’u; trafo yağını tahliye etmeye gerek kalmadan, VR gözlüğü ile iç yapıyı inceleyip mecvut ve potansiyel hataları inceleme fırsatı sunmaktadır. Yağ tahliyesi ve tekrar dolumu gerçekleşmediği için bu iç denetim sadece birkaç saat içerisinde gerçekleştirilmiş olup ciddi elektrik kesintilerinin önüne geçilmiş olur ve daha önemlisi bu denetim için trafonun içerisine personel gönderimi gerekmez.

Yenilebilir enerji kaynakları konusunda ne tür çalışmalar yapıyorsunuz ?

Yapılan tüm öngörüler aynı noktada birleşiyor, ‘karbonsuz dünya eşittir elektrik’. Öyle ki elektrik, keşfedildiği 200 yıldan bu yana yaşam standartlarımızı iyileştirmeye devam ediyor. Ancak, sürdürülebilirlik açısından baktığımızda önümüzdeki 30 yılda çok daha fazla öne çıkacak gibi gözüküyor. Enerji sistemlerindeki evrim gösteriyor ki 2050 yılına kadar, küresel elektrik tüketimi 2 katına çıkacak. Şahsi görüşüm, dünyanın belli bölgelerinin bu yeni elekrifikasyon seviyesinin de çok ötesine geçeceği yönündedir.
Bu karbonsuz elektrik geleceğini sağlamak için üç yapı bloğu bulunuyor:
1) Daha büyük hacimlerde rüzgar, güneş ve hidro enerjiyi şebekelere bağlamak
2) Dünyanın ulaşım, inşaat ve endüstriyel sektörlerini yenilebilir enerji ile enerjilendirmek
3) Doğrudan elektrifikasyonun verimli olmadığı veya imkansız olduğu yerlerde, yeşil hidrojen gibi tamamlayıcı ve sürdürelebilir enerji kaynaklarını devreye sokmak.
Bu bloklar birleştiğinde bize elektriğin tüm enerji sisteminin omurgası haline geleceği ve sürdürülebilir toplumların üzerinde ilerleyebileceği temeli sağlayacaktır. Dünyayı elektriklendirmenin en verimli, temiz ve uygun maliyetli yolu, yenilenebilir enerji kapasitesi oluşturmak yani doğanın sınırsız rezervlerde sağladığı enerjiyi, rüzgar, güneş ve sudan temin etmektir. Günün sonunda, küresel yenilenebilir enerji kapasitesinin 2050’ye kadar en az on kat artacağını tahmin ediyorum, bu bağlamda Hitachi-ABB Power Grids olarak amacımız, tüm yenilenebilir enerjilere ürün, sistem ve hizmet sağlamaya devam etmek olacaktır.

Hitachi için Ar-Ge’nin yeri nedir?

2.000’den fazla mühendis ve bilim adamından oluşan birinci sınıf bir AR-GE ekibimiz var ve temel amaçları pazar ihtiyaçlarını önceden tahmin ederek, evrimi sürdürülebilir enerjiye doğru ilerletmek. Hitachi ABB Power Grids farkını, müşteri hizmetleri, alan uzmanlığı, teknoloji & innovasyon ve benzersiz küresel ayak izi oluşturmada ortaya koyacağına gönülden inanıyorum.