Kement Akdemir

https://www.vekmar.com.tr/wp-content/uploads/2023/12/1516260038746.jpg
Ulusoy Elektrik A.Ş. Genel Müdürü

Kement Akdemir

    “Vekmar Elektrik Ulusoy Elektrik’in en eski bayilerinden birisi. Uzun yıllardır şirketlerimiz arasında yaşattığımız uyumu önümüzdeki yıllarda da sürdürmek ve geliştirmek en büyük gayemiz. Vekmar, EATON AG ve OG ürün gurplarında yurtiçinde bayimiz olan tek firma konumunda. İçinde yer aldığınız projeler ve satışlarda ortaya koyduğunuz başarı tedarikçiniz olarak bizi de gururlandırmaktadır. Başarı ve iş birlikteliğimizin uzun yıllar boyunca sürmesini diliyorum.”

Kendinizden ve iş yaşamınızdan bahseder misiniz?

Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü 1992 yılında bitirdim. 1993-1994 arasında askerliğimi yaptıktan sonra 1994 yılında Siemens’te çalışmaya başladım. Ankaray Hafif Raylı Sistemler Projesinde inşaat döneminde önce telekomünikasyon montaj mühendisi sonrasında da işletme döneminde danışman olarak görev yaptım. Uluslararası bir konsorsiyum içinde ve Alman mühendisler ile 1997 yılına kadar yaklaşık 3,5 yıl boyunca çalışmak iş disiplini ve ekip çalışması ile ilgili ilk tecrübemi oluşturdu. Projenin tamamlanması ile birlikte 1997 yılında Roketsan A.Ş.’de tedarik mühendisi olarak çalışmaya başladım. Zaman içinde uzman mühendis ve baş mühendislik pozisyonlarına terfi ederken sorumluluğunu aldığım askeri projelerin boyutları da büyümeye başladı. Uluslararası bir firmada hem tecrübemi hem de kariyerimi ilerletmek amacı ile 2007 yılında Roketsan’dan ayrılmadan önce birkaç büyük askeri projenin proje yöneticiliğini yürütmekteydim. 10 yılllık savunma sanayi tecrübesi ve kariyerimin bu ikinci basamağı tedarik, lojistik ve proje yönetimi konularında birikimlerimi artırmama yardımcı oldu. 2007 yılında uluslararası bir firma olan General Electric’te bir kontrat yöneticiliği fırsatı yakaladım. Bir doğalgaz çevrim santralininin uzun dönemli servis anlaşmasının yöneticiliği ile başlayan GE kariyerim 2019 yılına kadar 12 yıl içerisinde 6 farklı pozisyon değiştirerek ilerledi. Verimlilik, Teknik Kontrat Yöneticiliği, Entegrasyon Liderliği, Power Services Doğu Avrupa Genel Müdürlüğü ve en son Avrupa Operasyon Müdürlüğü görevlerinde bulundum. Power Services bünyesindeki bu görevlerde kontrat yöneticiliği, verimlilik, büyük bir coğrafyanın ve çok farklı müşteri profillerinin yönetimi, entegrasyon ve büyük çaplı projelerin yönetimi tecrübelerimi geliştirdim. 2019 yılında Eaton’ın Ulusoy Elektrik şirketini satın alması sonucu çok keyifli ve heyecanlı bir fırsat ile Eaton ailesine katıldım. Ulusoy firmasının yıllar boyunca hem yurt içi hem yurt dışı pazarlardaki başarılarını bir üst seviyeye taşıma heyecanı ve her konudaki büyüme fırsatları bu görevin keyfini her geçen gün artırıyor. Uzun yıllar boyunca aynı heyecan ve keyifle çalışmayı umuyorum. Uzun ve istikrarlı bir kariyerin arkasındaki en önemli desteğin huzurlu ve mutlu bir aile hayatı olduğuna inanıyorum. Eşim ile üniversiteden sınıf arkadaşıyız, birlikte büyüdük diyebilirim. Büyük kızım Alara 19 yaşında, Başkent Üniversitesi birinci sınıf öğrencisi, ne mutlu ki meslek olarak annesinin ve benim yolumdan ilerliyor. Küçük kızım Mira ise 9.sınıf öğrencisi. Onun da ideali mühendislik alanında ilerlemek. İş ve günlük hayatın koşuşturmasında fırsat buldukça sosyal sorumluluk projeleri ve birtakım hobiler ile vaktimi değerlendirmeye çalışıyorum. Özellikle eğitim alanındaki sosyal sorumluk projelerine vakit ayırmak son 12-13 yıldır özellikle üzerine eğildiğim bir konu. Türkiye genelinde pekçok köy okulunda bu projelerin sonuçlarını görmek çok büyük bir motivasyon kaynağı benim için.

Eaton’ın Ulusoy Elektrik’i satın alması sonrasında size göre Türkiye OG pazarında ne tür değişiklikler oldu ve bu satınalmanın gelecekteki etkileri neler olabilir?

Eaton’ın Ulusoy Elektrik’i satınalması ve Türkiye OG pazarında yer alacak olması pazarın geleceği ve oyuncuların alacağı roller açısından birtakım soru işaretleri barındırıyordu. Küresel bir şirket, Türkiye ticari piyasası şartlarına ne kadar uyum sağlayacaktı? Geride kalan 16 ay sonunda pazar şunu gördü; Eaton ULUSOY ELEKTRİK esnekliğini ve pazarı domine eden gücünü devam ettiriyor ve bunda da kararlı görünüyor. Pazarın arz talep dengesi değişmediği sürece bu strateji değişmeyecek. Eaton Ankara organizasyonu hem uluslararası pazarda hem de Türkiye’de büyümeye devam edecek.

Eaton Türkiye’nin AG ve OG operasyonlarının Türkiye’de iki farklı şirket ve strateji ile yönetilmesini siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Halihazırda iki organizasyon da birbirinden bağımsız çalışıyor ve kendi pazarlarında bağımsız operasyonlar yürütüyor. Ancak çok sıkı bir entegrasyon ve bilgi alışverişi içindeyiz. Her iki model de başarıya ulaşmış modeller. OG bölümü bu başarı ve yeteneğinden dolayı Eaton bünyesine katıldı. Her iki model de ürün, müşteri ve pazar stratejileri olarak birbirlerinden bağımsız ve ayrı değerlendirilmesi gereken operasyonlar. Ulusoy Elektrik yurt içinde üretim yapan bir tesis ve yurt içi pazardaki etkin gücünü ve yeteneğini devam ettirmek istiyor. Eaton bu satınalmayı yaparken Ulusoy Elektrik’in yurt içindeki müşteri ve pazar payına bakarak bu hamleyi yaptı ama söylediğim gibi her iki şirket arasında haftalık bazda yapılan toplantılar ile her türlü sinerji ve kritik proje koordineli şekilde yönetiliyor.

Eaton’ ın Türkiye sınırları içinde Orta Gerilimde pazar lideriyken, Alçak Gerilimde orta sıralarda yer alması, global firmanın bileşke pazarlama stratejilerinde değişikliğe gitmesine yol açar mı?

Aslında Eaton bu satın alma ile birlikte hem alçak gerilim hem de orta gerilim ürünlerini birleştirerek toplam pazar payını artırmayı hedefliyor. Burada her iki organizasyon da sinerj oluşturmak için çalışma ekipleri oluşturarak iş ve proje birlikteliğini yoğun olarak yürütüyor. Şu zamana kadar elde edilen veriler başarılı bir işbirliği yürütüldüğünü gözler önüne seriyor.

Satın alma operasyonu sonrası göreve gelen yeni yönetim ilk 1 sene ticari politikada herhangi bir değişiklik yapmadı. Önümüzdeki yıllarda Eaton kendi tarzını şirket yönetimine ne oranda yansıtacak, müşterilerin hayatlarında neler değişecek?

Yukarıda da bahsettiğim gibi Eaton’ın, Türkiye pazarındaki gücü ve etkinliği, arz talep dengesi, ulusal ve uluslararası piyasalarda çok ciddi gelişmeler olmadığı sürece yurt içi operasyonunda bir tadilat yapacağını öngörmüyoruz. Eaton kendi şirket tarzını ilk geldiği gün aslında ortaya koydu. “Zor işler bizimle kolay” diyerek pazarın ihtiyaçlarına esnek, kaliteli, hızlı ve doğru mühendislik çözümleri ile yanıt verdi. Tabi ki küresel şirketlerin kendine has birtakım özellik ve istekleri olacaktır ve bunları da mümkün olduğunca içinde bulunduğu coğrafya ve pazar şartlarına bakarak aşama aşama devreye alacaktır. Her iki şirketin de başarılı yönlerinin birleştiği bir model olan Eaton Ankara müşterilerimize her konuda daha üstün bir ürün ve hizmet portfolyosu sunmayı hedeflemektedir.

Ulusoy Elektrik Borsa İstanbul’da olmaya devam edecek mi?

Temmuz 2019’da yapılan zorunlu çağrı sonucu, şirket hisseleri 20,74 TL fiyat ile geri alındı. Bu vesile ile Eaton hisselerin %93,69’una oy hakkının da %96,5’ine sahip oldu. Şirket hisselerinin halen %6’sı borsada işlem görmeye devam etmektedir. Zorunlu çağrı dönemindeki fiyatın mevcut durumda da adil olduğu düşünülmekte ve hisselerin toplanmasına yönelik bir çalışma bulunmamaktadır.

Satın alma sonrası fabrikanızda ciddi bir revizyona gidildi, bu revizyonun ana amacı neydi ? Bu çalışmaların verimliliğe etkileri neler oldu?

Mevcut fabrikamız yerleşimi ve çalışma tarzı ile kendi pazarına yanıt verebilme yeteneğine sahipti. Orta ve uzun vadede Eaton bu birleşme ile çeşitli lokasyonlarda üretimini yaptığı ürünlerin üretim yetenek ve kabiliyetlerini Ankara fabrikasında da yerleştirmek istiyor.
Endüstri 4.0 çağındayız artık. Konuşan üretim hatları, haberleşen makineler hayatımızda önemli bir yer alıyor. Bu değişim ve gelişime biz de üretim hatlarımız ve makine parkurumuz ile hazırlanıyoruz.

Bu değişikliğin bize kısa vadede en büyük kazancı, üretim hatlarımızdaki yeni yerleşimler ile mesafelerin azalmasından kaynaklı zaman kazancımız oldu. Buna bağlı olarak üretim hatlarımızın kapasitelerini de aşamalı olarak arttırıyoruz.

Üretim planınızda olan yeni ürünler nelerdir?

Bilindiği gibi 2 yıl olarak öngörülen bir entegrasyon sürecimiz var. Mevcut üretim kapasitesinin arttırılması ve daha verimli üretim yapılabilmesine yönelik yatırımlar devam ediyor. Eaton’ın pazar payını artırmak ve EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) pazarlarımızda rekabetçi kalmak için şirketin hem şimdi hem de gelecekte doğru fiyatlandırma ve rekabetçi ürünlerle rekabet edebilecek teklifler sunması gerekiyor. Bunu başarmak için daha verimli çalışmamız ve becerilerimizi ve kapasitemizi piyasa taleplerini daha iyi karşılayacak ve müşterilerimize daha etkin hizmet vermemizi sağlayacak şekilde kullanmamız gerekiyor. Tüm bu çalışmalar neticesinde ilk aşamada üretmeye başlayacağımız ürünler Xiria ve UX olarak adlandırılan OG ürünleri. Şu anda kısa vadede odak noktamız bu ürünler ile ilgili entegrasyonun tamamlanmasıdır.

Trafo üretiminizin büyük bölümü yurt dışına satılıyor.
Önümüzdeki dönemde yurt içi trafo pazarı hedefleriniz
nelerdir?

Takdir edersiniz ki işletmeler faaliyetlerini sürdürebilmek adına kar elde etmek zorundadırlar. Türkiye OG elektromekanik ürünlerde dünyanın en ekonomik ürünlerini üreten ülkelerden biri konumundadır ve bu süreç orta ve uzun vadede geriye doğru baktığımızda birçok yerli üreticinin faaliyetlerini durdurma noktasına geldiğini göstermiştir. Mevcut hali ile yurt içi pazarı trafo operasyonları için az karlı ve zor bir pazar. Ulusoy Elektrik olarak uzun vadeli sürdürebilir bir üretim modeli ile kaliteli ve ekonomik ürünler sunmaya devam edeceğiz. Hem yurt içi hem de yurt dışı pazar taleplerine yetişebilmek ve daha verimli trafo üretebilmek için yatırım çalışmalarımız da devam ediyor.