Keleş Reçber

https://www.vekmar.com.tr/wp-content/uploads/2023/12/Recber.png
Reçber Kablo Genel Müdürü

Keleş Reçber

    “Vekmar ile uzun yıllara ve sağlam bir zemine konumlanmış çok değerli bir iş ortaklığımız var. Her yıl büyüyen iş hacmimiz bunun en reel göstergesidir.

    Bundan sonraki süreçte de Vekmar ile birlikte iş ortaklığımızın verimli bir şekilde devam etmesini temenni ediyoruz. Ortaklık neticesinde çok önemli işler başaracağımızı düşünüyoruz.”

Keleş Bey merhaba. Dergimizin yeni sayısında bizlere vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederiz. Öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

Merhabalar. Ben, Sivas’ın Kangal ilçesinde 1965 yılında 8 kardeşli geniş bir ailenin en küçük çocuğu olarak dünyaya geldim. Evli ve 2 erkek çocuk babasıyım. Öğrenim hayatımı o zamanın şartları doğrultusunda orta bir de terk etmek zorunda kaldım. Sonrasında, iş hayatına ilk adımı en büyük abimin vesilesi ile 1980 yılında Karaköy’de elektrik malzemeleri pazarlayan bir firmada çırak olarak başladım.

1984 yılında Reçber Kablonun kurulması ile, iş hayatıma orada devam etmeye başladım. 2005 yılına kadar Türkiye’nin hemen hemen tüm vilayetlerine satış ve pazarlama görevlerini icra etmek için aktif olarak seyahatlerde bulundum. 20 yıla yakındır da Reçber Kablonun Genel Müdürlüğü vazifesini üstlenmiş bulunmaktayım.

Giderek genişleyen bir Reçber Kablo ürün portföyü görüyoruz. Önümüze ki dönemde Reçber Kablo daha çok hangi ürün gamına önem verecektir?

Maziye kısaca bir değinecek olursak şayet, Reçber Kablo 1984 yılında İstanbul’un Kâğıthane ilçesin de bir caminin altındaki 200m2 dükkanla ilk oluşumuna başladı. Ürettiğimiz, ilk ürün olan 2×0,75 kordon diye tabir ettiğimiz kabloyu, Anadolu’nun birçok şehrine satmaya başladık. Ayrıca, pazarda oluşan talebi gördükten kısa bir süre sonra ürün gamımıza televizyon anteni, aydınlatma, priz vb. gibi elektrik malzemelerini de ilave ederek satış hacimlerimizi arttırmaya başladık.

Türkiye’nin en seçkin firmalarının ve pazarda kabul görmüş markaların satış-pazarlamasını yapabilen en iyi toptancılar arasında yerimizi aldık. Ancak 1993’e geldiğimiz de satışını yaptığımız Bufer, Demirbağ, Viko, Veksan, UzmanDörtler, Neta gibi firmaların Anadolu’da bayiliklere başlamasıyla, aldığımız bir kararla tamamen Elektrik malzeme satışından çıktık. Bu süreç bizi, başladığımız işe tekrar geri döndürüp, üretimini yaptığımız kabloyu geliştirmeye yönlendirmiş oldu. 1997 yılına kadar enerji kablosu üretimi ile devam ettikten sonra, aldığımız makro bir kararla zayıf akım kablo üretiminde uzmanlaşmaya yöneldik.

2015 yılında, şu an halihazırda faaliyette olan Tekirdağ, Çorlu ilçesinde 33000m2’si açık, 24000m2 kapalı üretim sahası olan yeni tesisimize taşındık.

Coaxial ve Data kabloların da uzmanlaştığımızı söyleyebilirim. Bu iki ürün grubun da kapasite bakımından Türkiye’deki en büyük, Avrupa’da ise ilk 5 üretici arasında yer alıyoruz.

Önümüzdeki dönemde yatırımını yapacağımız ikinci tesisimizde yangın ve kumanda kabloları alanında yapacağımız ekstra yatırımlarla kapasitemizi 2 katından fazla arttırmayı planlıyoruz.

Sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği firmaların bu dönemde en önemli gündemlerinin başında geliyor. Sizlerin yenilenebilir enerji ve sürdürebilirlik konusunda bakışınız nedir?

Yaptığımız makine yatırımları tamamen, teknolojisi ve enerji verimliliği yüksek olan makinelerdir. Takip eden önümüzdeki süreçte yeni yatırımlarımızda da bu hususa oldukça önem veriyoruz. Ayrıca, projelendirdiğimiz ve önümüzdeki dönemde faaliyete geçireceğimiz bir diğer hedefimizde kullandığımız enerjinin toplam 2 katı güneş enerjisi yatırımımızdır.

Öz kaynakları ve müşteri portföyü güçlü olan firmalar önümüzdeki dönemde bir adım önde olacak. Sizler kablo sektörünün geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Evet, öz kaynağı güçlü olan firmalar şüphesiz ki önümüzdeki dönemlere daha emin adımlarla ilerleyeceklerdir. Bunun yanı sıra işine yatırım yapan, gelişime açık olan, sağlam temellere oturmuş iş ortaklıkları kuran, ürün portföyünü geliştiren şirketler doğru stratejilerle yurt içi ve global pazarda mutlak daha fazla pay alacaklardır.

Zayıf akım kablo sektöründe, gelişen teknolojiye ayak uyduran bina, konut, fabrika ve diğer iş meskenlerinin de bu vesileyle akıllı otomasyon ve sisteme dönmesi mevcut pazarı her yıl büyütmektedir.

Vekmar Elektrik ile uzun yıllara dayanan bir iş birliğiniz var. Bu noktada bu iş birliğimizi nasıl değerlendirirsiniz?

Öncelikle vesile olup, Reçber Kabloyu anlatma imkanını sağladığınız için Vekmar ailesine en kalbi duygularımla teşekkür etmek isterim. Vekmar ile uzun yıllara ve sağlam bir zemine konumlanmış çok değerli bir iş ortaklığımız var. Her yıl büyüyen iş hacmimiz bunun en reel göstergesidir.