Kaan Sarıoğlu

https://www.vekmar.com.tr/wp-content/uploads/2023/12/KAAN-SARIOGLU.png
ABB Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi

Kaan Sarıoğlu

    “Vekmar, uzun yıllardır ABB ile birlikte çalışmayı sürdüren ve iş birliğimize önem verdiğimiz bir iş ortağımızdır. Bugüne kadar birçok projede beraber gösterdiğimiz başarıların, artarak devam edeceğine inancımız kuvvetlidir.

    Karşılıklı beklentilerimize cevap bulabildiğimiz böyle değerli bir iş ortağıyla; dünyanın önde gelen mühendislik şirketlerinden biri olarak, müşterilerimizin elektrik enerjisini verimli kullanmalarına, endüstriyel üretkenliği arttırmalarına ve çevre üzerindeki etkilerini sürdürülebilir bir biçimde azaltmalarına yardımcı olacak; dünyayı değiştiren pek çok güç ve otomasyon teknolojisnin öncülüğüne devam edeceğiz.”

Röportajımıza sizi tanıyarak başlayabilir miyiz?

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nü bitirdikten sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde Houston Üniversitesi’nde eğitimime devam ettim. Yirmi beş yılı aşkın profesyonel kariyerim içerisinde enerji, otomasyon sistemleri, endüstriyel iklimlendirme, borulama, makine montajı, güç ve dağıtım transformatörleri, üretim yönetimi, taahhüt, şantiye yönetimi gibi konularda yöneticilik deneyimim bulunmaktadır. Yoğunlaşan aktivitelerim içerisinde, pazarlama, iş geliştirme, elliden fazla ülke ile ticaret, müşteri yönetimi, bayi yönetimi, ürün yönetimi, sipariş ve sevkiyat yönetimi konuları ağırlıklı olarak bulunmaktadır. ABB Elektrik Sanayi A.Ş bünyesinde çeşitli ürün gruplarındaki yöneticilik pozisyonlarımdan sonra halen Orta Gerilim Ürünleri İş Birimi Yöneticisi olarak görev yapmaktayım.

Bölümünüz ve portföyünüzde yer alan ürünler hakkında bilgi verir misiniz?

Türkiye, Elektrifikasyon Ürünleri Orta Gerilim İş Birimi olarak Dilovası tesisimizde 36 kV’a kadar ZS2, 24 kV’a kadar ZS1 ve sensörlü akım-gerilim trafosuyla dijital ZS1 primer OG panoları üretmekteyiz. Üretimimiz olan OG panolara ek olarak raylı sistemler için ürünler, kesici, röle, tüm OG cihazlar, bakım, montaj,
devreye alma, süpervizörlük, eğitim gibi servis hizmetlerini sağlamaktayız. Ayrıca non-System product packaging ve modüler sistemler çözümlerimizden de bahsetmek isterim. Modüler sistem; orta gerilim ailesindeki tüm ürünlerle birlikte müşteri ve proje ihtiyacına uygun diğer trafo, alçak gerilim, DC sistemler, scada otomasyon vb. tüm ürün ailelerini de bir paket olarak sunabilmek konusunda uzmanlaştığımız; ayrıca üstün mühendislik gerektiren benzeri tüm ABB ürünlerinin bir arada kullanılmasını sağlayan Mobile Substation, E-House, köşk gibi çözümler içeren iş kolumuzdur.

Global bir firmada olmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki global bir firma olmanın başta satın alma, satış, inovasyon, insan kaynakları, üretim, kendini yenileme,
kalite gibi konular olmak üzere birçok konuda avantajları oldukça fazladır.Global bir firma olmak daha geniş pazarlarda yabancılık çekmeden daha rahat hareket etmenizi ve daha geniş bir müşteri portföyü oluşturmanızı sağlar. Elinizdeki değişik kaynakları kullanarak daha iyi ve kaliteli ürün üretmede, değişik müşterilerin değişik ihtiyaçlarını anlamada ve çözüm üretmek için kaynaklarınızı harekete geçirmede esneklik sağlar. Aynı kalitedeki ürünlerden söz etmek kaydıyla rakiplerinize göre maliyet avantajı ve rekabet gücünüzde artış avantajı sağlar. Farklı bölgelerde kazandığınız tecrübeyi diğer bölgelere uygulayarak ürün avantajı yaratmanıza olanak verir. Kaynaklarınızı esnek şekilde yönlendirerek sürekli, kesintisiz müşteri memnuniyeti sağlamanıza yardımcı olur. Bu bahsettiklerimiz global bir firma olmanın avantajlarından bazılarıdır. Her ne kadar ABB olarak senelerin verdiği birikim ve tecrübe sebebiyle bizim için büyük bir sorun olmasa da değişik kültürleri bir araya getirerek senkronize bir şekilde çalışmasını sağlamak global firmalar için kolay olmayan ve üzerinde önemle durulan bir noktadır.

Başka ülkeler için üretim yapıyor musunuz?

ABB Türkiye olarak 80’den fazla ülkede Türkiye’de ürettiğimiz ürünlerin satış ve servis hizmetleri konusunda faaliyet göstermekteyiz. Ürünlerimizi çeşitli ülkelerin standartlarına ve uluslararası standartlara uygun olarak üreterek hizmet verebildiğimiz ülke sayılarını arttırmak konusunda sürekli bir çaba içindeyiz.

Yenilenebilir enerji kaynakları alanında ABB’nin hangi ürünleri (Solar trafo, solar invertör gibi) mevcuttur? Bu konuda başka ne tür çalışmalar yapılmaktadır?

Yenilenebilir enerji teknolojileri, enerji verimliliği ve diğer düşük karbonlu seçeneklerle birlikte güvenli ve sürdürülebilir bir enerji karışımının sağlanmasının önemli bir parçasıdır. ABB, tesislerine yenilenebilir kaynaklardan elektrik temin etmek ve solar fotovoltaik (PV) enerji santralleri kurmak suretiyle, yenilenebilir enerji ürün ve hizmetlerinin inovasyonu, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmaktadır. Birçok ülkedeki ABB organizasyonları, hâlihazırda elektriklerinin %100’ünü sertifikalı yenilenebilir kaynaklardan satın alırken, diğer pek çok işletmemiz de enerji ihtiyaçlarının bir kısmını “yeşil” enerji olarak karşılamaktadır.

ABB olarak konut çatılarından ticari ve endüstriyel uygulamalara ve elektrik santrallerine kadar herhangi bir güneş tesisatının performansını, güvenilirliğini ve yatırım getirisini optimize etmek için endüstrinin en kapsamlı ürün, sistem, çözüm ve hizmet portföyünü sunmaktayız.

ABB’nin güneş enerjisi uygulamaları için orta gerilim ürünlerini ise; şalt çözümleri, enerji depolama modülleri, kompakt sekonder trafo merkezleri, harici tip aparatları ve parçaları ile kapalı hava yalıtımlı yük şalterleri, vb. içermektedir.
ABB’nin kapsamlı orta gerilim ürünleri ve çözüm portföyü, IEC, IEEE, ANSI ve GOST dahil olmak üzere çok çeşitli uluslararası standartlara göre ürün sertifikasına sahiptir. Ayrıca, mühendislik ve danışmanlık, yenileme çalışmaları gibi kapsamlı bir hizmet portföyü sunmaktayız.

ABB’nin OG teknolojisine katkıları nelerdir?

ABB Orta Gerilim Ürünleri elektrik dağıtımı için altyapı hizmetleri, endüstriyel ve ticari müşterilere güvenli, güvenilir ve akıllı teknolojiler sunmaktadır. Sensörlü akım ve gerilim trafosu teknolojisiyle Dijital UniGear primer panomuz ve geçen yıl itibariyle Dilovası tesisimizde başladığımız ABB robotlarıyla OG pano montajı uygulaması ile teknoloji lideri olduğumuzu söyleyebiliriz. Sürekli devam eden Ar-Ge faaliyetlerimizle kendimizi geliştirmekte ve sektöre yeni ve daha iyi alternatifler sunmaya devam etmekteyiz.

ABB için Ar-Ge’nin yeri nedir?

ABB’nin öncü teknoloji lideri olarak yerini sağlamlaştırmak üzere Endüstri 4.0. ile paralel olarak belirlediği gelecek seviye stratejisi dijitalleşme odaklıdır. Bu strateji içerisindeki değerlerimizden biri de “inovasyon ve hız”dır. Bu bağlamda bizim için Ar-Ge tartışmasız oldukça önemlidir. Yıllık 1.5 Milyar dolardan fazla yatırımımız, 8.500’den fazla Ar-Ge çalışanımız, 70’den fazla uluslararası üniversitelerle yaptığımız iş birliğimiz ve küresel ölçekteki Ar-Ge merkezlerimiz firma olarak Ar-Ge ye verdiğimiz önemi göstermektedir.