https://www.vekmar.com.tr/wp-content/uploads/2023/12/EmreIdemen-449x1024-1.jpeg
İdeco Enerji Mühendislik Kurucu Ortağı

Emre İdemen

    “Mühendislik ve Müşavirlik hizmeti verdiğimiz değerli müşterilerimize yönelik gerçekleştirdiğimiz çözümlerde, tedarik zincirimizdeki en önemli paydaşlarımızdan biri olan Vekmar Elektrik ile bğnyesinde bulundurduğu birçok marka da işbirliğimiz mevcuttur. Ticaret politikasını, tek taraflı satmak üzerine değil, sağlıklı beşeri ilişkilerin ardından kazan kazan kavramını gerçekleştirmek üzere kuran nadir firmalardan biri olması sebebiyle başta kurucu ve yöneticileri olmak üzere tüm değerli çalışanlarına sürdürülebilir başarılar dilemek isterim.”

Sizi tanıyabilir miyiz? Eğitim ve Kariyer hayatınızdan bahsedebilir misiniz?

Kabataş Erkek Lisesi mezunu olduktan sonra lisans eğitimimi İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği’nde, işletme mastırımı Yeditepe Üniversitesi Bilgi ve İnovasyon Yönetimi alanında tamamladım. 1999 yılından beri enerji sektörünün çeşitli alanlarında mutfağın içinden gelen biri olarak yöneticilik görevleri üstlendim. Görevlerim süresince Türkiye’nin ve Dünya’nın çeşitli ülkelerinde; satış & pazarlama faaliyetlerinden satın alma ve tedarikçi yönetimlerine, stratejik iş geliştirmeden(Ar&Ge, Ür&Ge dahil) şirket işbirliklerine kadar birçok alanda Asya Pasifik, Avrupa, CIS ve EMEA bölgeleri ile Türkiye arasındaki ticaretin geliştirilmesine katkılarda bulundum. Hem SMM hem de Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı olarak enerjinin verimli ve sürdürülebilir şekilde kullanılması için tüm paydaşlarımızla birlikte ulusal ve uluslararası alanda hizmet etmeye devam etmekteyiz.

Firmanızın Türkiyedeki yapısından ve gelişiminden bahseder misiniz?

Ataşehir/İstanbul merkezli IDECO Mühendislik A.Ş. olarak, yenilenebilir enerjiler içinde önemli bir yere sahip GES başlığı altında, yatırımcılar için saha geliştirmeden anahtar teslim santral kurulumu hizmetlerine kadar gerekli tüm danışmanlık yada mühendislik çözümleri vermekteyiz. Bireysel yada tüzel organizasyonların zemin veya çatı üzeri GES yatırım kararlarında, resmi başvuruların nasıl yapılacağından, santrallerin ilgili koşullarına göre verimlilik hesaplarını detaylı incelemeler ve en güncel yazılımları kullanarak hesaplayan deneyimli bir kadroya sahibiz.Bilindiği üzere GES sistemlerinde, hem Alternatif hem Doğru Akım/Gerilim değerlerine göre elektriksel ekipmanlar kullanılmaktadır.Her iki elektriksel değer için güncel ulusal ve uluslarası standartlara uygun ürünlerin seçimi çok önemlidir. Bu sebeple firmamız uzun yıllar sektörde biriktirmiş olduğu tecrübeyi alçak ve doğru akım/gerilim panoları imalatı/montajı hizmetini bünyesinde yaparak ihtiyacı olan yerel ve yabancı müşterilere sunmaktadır.

Sektörümüze yönelik özellikle değinmek istediğiniz konular var mı ?

İzninizle, bu soruya anektodlarla cevaplamak istiyorum.

2008-2011 yıllara arasında IEC/TC17 MTC28 ayna komitesi başkanlığı yapmış, uluslararası şirketlerle rekabet edebilmek için yeni çıkacak standartlara yönelik ön bilgilendirmeleri yapmak adına sektörümüzün değerli firmalarını dönemsel toplantılara çağırdığımızda katılımın %20 leri geçmemesi beni derinden üzmüş ve düşündürmüştü. 2019 yılında önemli bir teknik üniversitemizin ağırlıklı elektrik ve elektronik mühendisliği son sınıf ve yüksek lisans öğrencilerinin katılımcı olduğu bir etkinlikte konuşmacı olarak bulunuyordum. Tecrübe ve deneyimlerimden bahsettikten sonra soru-cevap kısmına geçtik.Tüm sorularına cevap verdiğim arkadaşlarımdan sonra bende iki adet soru sormak istedim. İlk sorum:Aranızda kaç kişi Nikola Tesla nın magazinsel hayat hikayesini değil, gerçek hayat hikayesini biliyor? Örneğin; kaç adet icadı olduğunu, bu icatları hangi koşullarda ve ihtiyaçlara göre gerçekleştirdiğini, dünya insanlığının % kaçının bu icatlara dayalı olarak hayatını ve ticaretini sürdürdüğünü vb.gibi Cevap:3-4 kişi çekinerek elini kaldırdı ve tam olmasada ilgili olduklarına yönelik geribildirimde bulundular. İkinci Sorum:Aranızdan kaç kişi elektrik sektörü ve yan ürünlerinin satış/pazarlamasının yapıldığı, dünyada benzerinin çok az olduğu Karaköy semtinin Bankalar , Şair Ziya Paşa caddelerini ziyaret etti? Vitrinlerdeki ürünleri inceledi yada merak ettiği ürünlere yönelik broşür aldı? Cevap:2-3 kişi elini kaldırdı. Bence, sektörümüz Türkiye ve bölgesel coğrafyasındaki rakipleri ile rekabet edebilmek için, güçlü yerli beyin gücü ve kurumsal birikiminden, bilgiyi ve inovasyonu doğru yöneterek faydalanmalıdır.

Vekmar Elektrik ile işbirliğiniz üzerine neler söylemek istersiniz ?

Mühendislik ve Müşavirlik hizmeti verdiğimiz değerli müşterilerimize yönelik gerçekleştirdiğimiz çözümlerde, tedarik zincirimizdeki en önemli paydaşlarımızdan biri olan Vekmar Elektrik ile bünyesinde bulundurduğu birçok marka da işbirliğimiz mevcuttur.Ticaret politkasını, tek taraflı satmak üzerine değil, sağlıklı beşeri ilişkilerin ardından kazan kazan kavramını gerçekleştirmek üzerine kuran nadir firmalardan biri olması sebebiyle başta kurucu ve yöneticileri olmak üzere tüm değerli çalışanlarına sürdürülebilir başarılar dilemek isterim.