https://www.vekmar.com.tr/wp-content/uploads/2023/12/CemalSadiki-GORSEL.jpg
Armtek Elektrik Genel Müdürü

Cemal Sadiki

    “Biz projede tüm ihtiyaçları tek bir elden, hızlı, eksiksiz ve güçlü finansal yaklaşımınızla karşılayabildiğiniz için, müşterileriniz nezdinde tercih sebebi oluyorsunuz. Bunda tabii ki, yurt içindeki ve yurt dışındaki büyük ve global üreticilerle yıllar içinde kurduğunuz güçlü iş ilişkilerinizin de çok ciddi katkısı olduğunu biliyorum. Diğer grup şirketlerinizle de başarılarınızı takip ediyorum. Son olarak, yıllarca uzak durduğunuz üretim işine, Revotek firmanız altında redresör imalatı ile girdiğinizi gördüm ve üretim konusunda da başarı ile ilerleyebileceğinizden şüphem yok. Armtek olarak, Vekmar ile uzun yıllar karşılıklı ticaret yapma hedefimiz var.”

Sizi tanıyabilir miyiz? Eğitim ve Kariyer hayatınızdan bahseder misiniz ?

29.07.1967 doğumluyum. İTÜ Elektrik Mühendisliği’ni 1991 yılında bitirdim. Çalışırken bir yandan da İstanbul Üniversitesi’nde Para-Bankacılık üzerine Master yaptım. 1992 tılında Siemens Haberleşme Kabloları Satış Biriminde başlayan kariyerim, 1996-1999 yılları arasında yurtdışında Siemens’in Almanya Münih şehrinde Haberleşme Kabloları biriminde Satış Müdürü olarak devam etti. 1999-2008 arasında Türkiye Corning Kablo ve Sistemleri Fabrika Müdürlüğü’nü yaptım ve sonra bu şirketin Genel Müdürü olarak atandım. 2008-2014 arasında da Türkiye Draka-Comteq ve daha sonra Elsewedy Electric Türkiye ofislerini kurarak, bu ofisleri yönettim. 2014 yılında ciddi bir değişim ile kablo sektöründen OG şalt sektörüne Elimsan Genel Müdürü olarak geçtim.5 yıl Genel Müdürlüğünü yaptığım Elimsan’dan ayrıldıktan sonra Koloğlu Holding bünyesinde faaliyet gösteren Armtek Elektrik A.Ş. Genel Müdür’ü olarak iş hayatıma devam ediyorum. Evliyim, biri iş hayatına atılmış biri üniversiteye bu yıl başlayan iki oğlum var.

Faaliyet alanlarınız ve grup firmalarınız hakkında kısa bir özet geçer misiniz ?

Armtek Elektrik 2017 yılında OG Şalt sektöründe üretim yapmak üzere kurulmuş bir firma. Firmamızın temllerini atan, sektörün öncü elektrik taahhüt firmalarından olan ve Koloğlu Holding bünyesinde uzun yıllardır başarı ile faaliyet gösteren Armin Elektrik. Armtek Elektrik olarak sektörün başarılı oyuncularından çok da farklı bir yok izlemeyerek, önce OG Metal Hücre ve Beton Köşk üretmeye karar verdik. 2017 yılında sektörde talebin arzın önüne geçmesi ile sektöre hızlı giriş yapmak için dışarıdan aldığımız OG komponentleri ile üretime başladık. Ancak amacımız her zaman bir ürünün içerisindeki tüm katma değerli alt ürünleri ve parçaları kendimiz yapmak olduğu için, kısa sürede kendi yük ve gazlı ayırıcımızı ve kesicimizi yaptık ve tip testlerimizi tamamladık. Şu an ürettiğimiz her hücrede, Armtek marka komponentleri kullanıyoruz. Buna artık olarak gene hücre içerisinde yüksek adetlerde kullanılan AG ve OG ölçü trafolarını da kendimiz üretme hedefi ile çıktığımız yolda, kullandığımız tüm ölçü trafolarını Armtek markası ile üretir hale geldik. Toroidal akım trafoları dışında, mesnet akım ve gerilim trafolarını da üretiyor ve an itibarı ile bunları sadece kendi ürünlerimizde kullanmakla kalmıyor, 3. şahıslara da satıyoruz. Pandemi dönemine rağmen 3 yıl gibi kısa bir süre içerisinde Armtek marka hücrelerimze Armtek marka Ayırıcı, Kesici ve Ölçü Trafolarını kullanır noktasına gelmekten mutlu ve gururluyuz. Yatırımlarımız bununla da bitmiyor. Son dönem AG Dağıtım Panosu üretimine girmeye karar verdik. OG tarafında edindiğimiz güçlü ve köklü tecrübe ile bunun çok zor olmayacağını düşündük. Şu an hazırladığımız prototiplerimizin tip testleri Ankara LVT laboratuvarlarında başarı ile devam ediyor. Bu sektördeki gelişmeleri de yakından takip etmeye başladık. Bir OG trafo merkezinde Beton Köşk ve Hücrelerimizin yanında AG Dağıtım Panomuz da olsun istedik ve bu konuda da çok hızlı ilerliyoruz. Üretimimizi sadece Dağıtım tarafı ile kısıtlı tutmak istemiyoruz; bunun için TEİAŞ tarafında kullanılan yeni nesil Vakumlu Kesici ve Metal Clad üretimini de yapmayı planlarımıza dahil ettik. Bu ürünleri yaparken Vakum Tüpü üreticisi olarak teknolojisi çok yüksek global bir firma ile çalışmayı tercih ettik. Oldukça zor ve kapsamlı bir proje olan TEİAŞ’ın yeni nesil şartnamelerine uygun bu ürünlerin gene çok zorlu tip testlerini TEİAŞ ile yakın iletişim içerisinde en kısa zamanda tamamlamayı ve TEİAŞ pazarına bu ürünlerimizle hizmete başlamayı hedefliyoruz.

Armtek, kısa zamanda iç pazarda büyük bir yol kat etti. 2022 ve gelecekte iç ve dış pazardaki beklenti ve hedefleriniz nelerdir?

Armtek olarak doğru ürünlere, doğru strateji ile yatırım yaparak, agresif bir şekilde büyümeyi seven bir firmayız. Türk Sanayisinin düşünceden eyleme çevik bir şekilde davranarak geçen endüstriyel kuruluşlara ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Hem farklı ürünlerle yatay hem de aynı ürünlerin farklı gerilim ve akım seviyelerindeki türevleri ile dikey büyümeyi kucaklıyoruz. Ülkemizin OG elektrik şebekesinin 36kV seviyesinde olması bizim gibi elektrik ekipmanları üreticilerini ihracat anlamında zorlamaktadır. Yurtdışı pazarlarda OG seviyelerinin genellikle 7,5kV-24kV arasında olması, bu pazarlara ürün satabilmek için iç pazar için ürettiğimiz ürünlerin dışında bir de bu pazarlar için yeni ürünlerin üretilmesi ve tip testlerinin uluslararası bağımsız akredite laboratuvarlarda yapılmasının zaruri olduğu anlamına gelmektedir. Bu da ekstra zaman, para ve personel kaynağı ihtiyacı yaratmaktadır. Önden ciddi paralar harcanarak yapılan tüm bu faaliyetlerde de başarısızlığa kesinlikle yer yoktur. Bütün bu zorlukların farkında olarak ve sanayiciliğin uzun bir yolculuk olduğunun bilinci ile yola kararlılıkla çıktık ve yolculuğumuza artan bir kararlılıkla devam ediyoruz, edeceğiz. 2017 yılında yılda 1.000 adet Hücre ve 200 adet Beton Köşk ile başladğımız üretim adetlerimiz, 2021 yılında Hücre olarak 10.000 adedi, Beton Köşk olarak 1.000 adedi geçti. Aynı şekilde 4 yıl içerisinde yıllık ciromuzu tam 10 katına çıkardık. 2022 yılında iç pazarda Metal Hücre ve Beton Köşk ürünlerimizde %10 gibi küçük bir büyüme planladık. Ancak iç pazarda gerçek büyümeyi yeni ürünlerimiz olan AG Dağıtım Panoları, Vakumlu Kesici, Metal Clad ve Ölçü Trafoları ile sağlamayı planlıyoruz.

Belli başlı ülkelere ve bölgelere başladığımız ihracatlarımızı da 2022’de arttıracağız. Irak pazarında ciddi bir konum yakaladık, bunu 2022’de genişletmeyi hedefliyoruz. Bu pazar için diğer ürünlerimizin yanında özel tip testleri tamamlanmış sac köşkleri üretiyoruz. BDT ülkelerine ihracatımız artıyor. Özellikle Azerbaycan, Kazakistan pazarlarına satışlarımız yükselerek devam ediyor. Orta ve Kuzey Afrika hedef pazarlarımız arasında. Ayrıca İspanyolca ve Portekizce konuşulan Güney Amerika ve Afrika ülkelerinde de odaklı satış ve pazarlama faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. 2022 yılını ihracatta ciddi büyüme yılı olarak ilan ettik ve pandeminin de izin verdiği boyutta pazarlama faaliyetlerimizi arttırarak sürdüreceğiz. Pandemi tam bitmemiş olmasına rağmen, yurtdışı pazarlarda pandemi süresince ertelenen yatırımların yeni yatırımlarla beraber tekrar hayata geçirildğini ve pazarların çok hareketli olduğunu gözlemliyoruz. 2022 yılı için Doğu Avrupa, Körfez ve Güney Amerika’da bulunan ülkeleri yeni hedef pazarlar olarak belirledik ve şimdiden sırası ile Çekya, Dubai ve Kolombiya fuarlarına katılımcı olarak kaydımızı yaptırdık. Amacımız, bu fuarlarda Armtek’i ve ürünlerimizi tüm bölgeye ve dünyaya tanıtmak olacaktır. Yurtdışı pazarlarda ürettiğimiz ürünlerde Schneider, Siemens, ABB gibi global üreticilerin komponentlerini de kullanmayı satış stratejimizin güçlü bir parçası olarak değerlendiriyoruz ve bu iş modelimizi de geliştiriyoruz. Nihayetinde, tüm bunlarla beraber 2022 ciromuzu 2021’e göre en az iki katına çıkarmayı hedefimize koyduk.

Hammadde, Covid ve Kurdaki değişimler tüm sektörleri derinden etkiliyor. Bundan sonraki süreç hakkında düşünceleriniz nelerdir ?

Tüm bu olgular tüm üreticileri, sanayicileri ve iş dünyasını zorladığı gibi bizi de zorluyor. Biz de istisna değiliz. 2020’de Covid-19 tüm iş faaliyetlerimizi, planlarımızı derinden etkiledi. Bir çok müşterilerimiz yatırımlarını ertelemek zoruında kaldı. Hiç unutmuyorum, Eylül 2020’de Ankara’da Covid vakaları en üst seviyeye yükselince, fabrikamızı kapatmamak için çok yoğun ve sarsıcı bir süreç yaşadık. Ama her türlü olumsuzluğa rağmen, farbrikalarımızı hiç kapatmadan, müşteriliermize ürünlerini zamanında ve eksiksiz teslim ettik.