https://www.vekmar.com.tr/wp-content/uploads/2023/12/1618992202136.jpg
Vice President Schneider Electric Gulf Countries

Alper Vargel

    “Schneider Electric olarak Vekmar’la partnerlik ilişkisine çok önem veriyor, bu ilişkinin birlikte hareket ederek daha güçlü olacağına inanıyoruz. Vekmar Elektrik gelişen ve değişen pazar dinamiklerine, müşteri ihtiyaçlarına göre sürekli kendisini yenileyen, bu konuda araştırmalar ve çalışmalar yapan bir partnerimiz.

    Daha iyiye, en doğru şekilde gitmek amacını temel alan ortak zihniyetimizle, iş birliğimizin uzun yıllar katkı sağlayacağına eminim.”

Sizi tanıyabilir miyiz? Eğitim ve kariyer hayatınızdan bahseder misiniz?

1977 İstanbul doğumluyum. İlk ve orta öğrenimi İstanbul Kültür Kolejinde, lise öğrenimimi Şişli Teknik Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Kariyerimin ilk yıllarında 1 yıl kadar Gemta, 2,5 yıl kadar Aksa Jeneratör firmalarında çalıştıktan sonra 2005 yılında Schneider Electric’e katıldım. Schneider Electric’te sırasıyla; Alçak Gerilim/Orta Gerilim Pano Kanalı Satış Mühendisi, yine aynı bölümde Kanal Sorumluluğu, Ulaştırma Projeleri Satış Mühendisliği, Bayi Kanalı Müdürlüğü, Ticari Politikalar Direktörlüğü, Perakende bölümü Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyorum.

Schneider Electric’in Türkiye’deki yapısından ve gelişiminden bahseder misiniz? Schneider Electric Türkiye, diğer ülkelerle kıyaslandığında nerede duruyor?

Schneider Electric olarak Türkiye’de enerji tüketimini düşürmek amacıyla enerji ve altyapı, endüstri, bina, konut ve veri merkezi pazarlarına enerji verimliliği çözümleri sunuyoruz. Aynı işin daha az enerji kullanılarak yapılmasını sağlayan teknolojik çözümler üretiyoruz. Türkiye’de enerji arz ve talebi doğrultusunda maliyetleri azaltan, bina çözümleri, aydınlatma kurulumu, alan kullanımı esnekliğini iyileştiren, çalışan verimliliğini artıran çözümler sunuyoruz. Trafolardan başlayarak enerjinin her alanda yönetilmesi, izlenmesi ve kullanıcıya iletilmesini sağlayan geniş bir yelpazede ürün ve sistemlere sahibiz.

Konut, bina, enerji ve altyapı, veri merkezleri gibi oldukça geniş bir pazarda, uyguladığımız teknoloji ve yenilikçi enerji verimliliği prosesleriyle yüzde 30’a varan oranda tasarruf elde edilmesini sağlıyoruz. Akıllı Şebeke çalışmalarımız kapsamında verimli, esnek ve güvenli operasyonlar için eksiksiz bir hizmet ve çözüm portföyü sunuyoruz. Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketi sıfatıyla da müşterilerimiz için bize ait bir bilgi birikimiyle enerji yönetim danışmanlığı veriyoruz.
Schneider Electric Türkiye olarak, 2.000’e yakın çalışanımız, 200 iş ortağımız, 18 satış büromuz, İzmir-Çiğli, Gebze ve Manisa’daki 3 üretim tesisimizle faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Şirket olarak amiral gemimiz enerji. Bu konudaki yatırımlarımıza ağırlık veriyor ve de mevcut olanları devam ettiriyoruz. Yenilikçi bir firma olarak geliştirme ve yenileme çalışmalarımız ile ürünlerimizin değerlerini arttırıyoruz. Türkiye’dew bulunan İstanbulk’daki Trafo, Manisa’daki Alçak Gerilim, Orta Gerilim, Pano ve Güç Sistemleri, İzmir’deki Anahtar-Priz üretim tesislerimizde yatırımlarımıza devam ederek diğer Schneider Electric ülkeleri içindeki “İhracat Üssü” sıfatımıza gururla taşımaya devam ediyoruz.

Schneider Electric’in yenilenebilir enerji konusunda da teknolojik çözümler üretiyor mu? Evetse bu konudaki ürün ve projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Schneider Electric olarak yenilenebilir enerji kaynaklarında üretilen enerjinin ana şebekeye uyumlu olarak beslenmesinde kullanılan ürünlerin üretimi, kurulumu, izlenmesi ve süpervizörlüğünü yapıyor, servis ve bakım hizmetleri dahilinde yönetiyoruz. Büyük güçlü santrallerden, küçük güçlü konut uygulamalarına kadar bir çözüm uzmanı olarak müşterilerimizin yanında yer alıyoruz. Schneider Electric’in halihazırda işletilen, Türkiye’de yaklaşık 40 RES, 90’ı aşkın HES, dünya üzerinde İtalya, Fransa, Bulgaristan, Romanya, Ukrayna başta olmak üzere birçok farklı ülkede toplam 300MW kapasitesinde anahtar teslim GES referansı bulunuyor.

Ayrıca 500kW altındaki güneş enerji uygulamalarının Türkiye’de önünün açılmasının, güneş enerji yatırımlarını hızlandıracak. Schneider Electric olarak bu alanda küçük güçlü konut, bina, çatı uyhulamaları taleplerine yönelik şebeke bağlantılı (on-grid) ve şebeke bağlantısız (off-grid) sistem kurulumunu gerçekleştirebiliyoruz. Ayrıca, büyük güçlü şebeke bağlantılı güneş santrallerinin tasarımından uygulamasına, montaj ve devreye almasından 20 yıl işletmesine kadar anahtar teslim çözüm sunabiliyoruz.

Gerçekleştirdiğimiz anahtar teslim projelerde, otomasyon yönetimi ile işletme maliyetlerini azaltmak, gelişmiş alarm, eş zamanlı bilgi sistemi ve raporlamayı kullanarak üretimin artmasına aktkıda bulunmak, detaylı maliyet analizi, kapasite ve hata bildirimleri ile gelecek yatırım planlarının tahmin edilmesine çözüm sunuyoruz. Tüm yenilenebilir enerji üretim tesislerinde deneyimli mühendislik ekibimiz tarafından, mühendislik, projelendirme, servis ve bakım desteği sağanıyor.

Küresel yenilenebilir enerji üretiminin tüm ölçekleri ve kapsamları için geniş bir çözümler yelpazesinin yanı sıra Schneider Electric, akıllı ve bulut bağlantılı 1500 voltluk şebeke ölçeğinde güç dönüşüm sistemi olan Conext SmartGen’i, bulut tabanlıizleme ve kontrol çözümü Conext Advisor 2’nin de dahil olduğu destekleyen yazılım çözümleri paketi Power EcoSystem ile birlikte piyasaya sunuyor. Bunun yanı sıra, Schneider Electric Intersolar 2016’da DEIF ile işbirliği içinde geliştirilen yeni bir PV Hybrid çözümü ile büyük ticari ve şebeke ölçeğinde güneş enerjisi pazarı için yüksek güç yoğunluğuna sahip 60kW’lık bir redresör olan Conext CL-60’ı da tanıttı.

Schneider Electric’in yeni ürünlerinden şebeke ölçeğinde SmartGen Güç Sistemleri ise büyük ölçekli yenilenebilir enerji kurumları için yeni bir değer. SmartGen çalışma ve servis geçmişini kaydederek depolarken aynı zamanda bulutta yer alan sisteme proaktif hizmet uyarıları ve raporları gönderebiliyor. Su ve toz sızdırmaz, korozyona dayanıklı bir gövde içinde yer alan SmartGen çözümü, 30 yıl boyunca 2MVA’ya kadar güç sunmak üzere tasarlandı. SmartGen’in sınıfının en iyisi üretim verimliliği ve benzersiz servis ömrü ile bir araya gelen geniş çalışma aralığı sayesinde enerji üretimi ömrü uzuyor.

Schneider Electric sektöre sürekli yenilikler katarak büyüyor. Dolayısıyla bu yeniliklerin arkasında güçlü bir Arg-Ge takımı var. Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Sadece dünyadaki teknolojik gelişmeleri takip ve analiz etmekle kalmayıp, sektöründe uzmanlaşmış Ar-Ge birimleriyle gelişmeleri yaratan ve inovasyonlara öncülük eden kurumlar arasında yer alıyoruz. Schneider Electric, globalde her yıl gelirinin %4-5’ini Ar-Ge çalışmaları için ayırıyor, dünya çapında toplam 20 bin’in üzerinde patent başvurusuyla 11 bin Ar-Ge çalışanını istihdam ediyor. Türkiye’de de Manisa fabrikamızı teknoloji ve ihracat üssü olarak konumlandırmış bulunuyoruz. Yüzde 70’i yerel olarak Türk mühendislerinin geliştirdiği ve üretiiği ürünlerde, yurtdışındaki diğer fabrikalar için de yan sanayi üretimi gerçekleştiriyoruz. Türkiye’ye teknoloki transferi yaparak ve burada yeni teknoloji geliştirerek ülke ekonomosine ve istihdama katkıda bulunuyoruz. 12 milyon Euro yatırımla hayata geçirdiğimiz bu dev tesis, 3 bine yakın kişiye istihdam sağlıyor. Manisa fabrikamız, aynı çatı altında 14 farklı ürün ve kendi içindeki tipleri üreten Schneider Electric bünyesinde dünyadaki tek fabrika… Örneğin; Orta Gerilim kesicimiz LF SF6 Kutbu 2007 yılına kadar Fransa’da imal ediliyorken, artık sadece Türkiye’de üretiliyor. Diğer bir Orta Gerilim hücresi PREMSET ürünümüz de tamamen ihracat ağırlıklı bir ürün olup, sadece Türkiye’de üretiliyor. Geniş satış ağımız sayesinde, birçok Avrupa ülkesinden Kuzey Afrika ve Güney Amerika’ya kadar tüm kıtalarda ve dünyadaki ülkelerin %95’inde Türkiye’de üretilen ürünler kullanılıyor.

Schneider Electric’te inovasyon sadece şirketin karlılığı için kullanılmaz. Schneider Electric 170 yıl önce kuruluşundan bugüne, 20 bin aktif patent topladı. Schneider Electric olarak her yıl, dünya çapında yaklaşık 500 yeni patent başvurusu gerçekleştiriyoruz. Biz inovasyonu 3 temel üzerine kuruyoruz: “esnek bir iş modeli”, “kullanılabilir tasarım” ve “teknoloji”. Sonrasında şirketimiz müşterilere birbiriyle bağlantılı teklifler, yazılım, enerjji etkin çözümler ve hizmetler gibi katma değer sağlayacak alanlara odaklanıyor. Schneider Elektric, inovasyon kapasitesini yeni mükemmeliyet merkezleri oluşturarak ve yeni merkezler açarak sürekli güçlendiriyor. Schneider Electric olarak inovasyonu kendi iç yapımızın haricinde uzun yıllardan beri ekosistemimizdeki tüm paydaşlarımızla uyguluyor ve bu çalışmaları Cisco, Microsoft ve IBM gibi şirketlerle stratejik ortaklıklar ile destekliyoruz.

Firmanız için 2016 yılı nasıl geçiyor? 2017 yılından beklentileriniz ve yenilikleriniz nelerdir ?

Ülke olarak çok zor bir dönemden geçiyoruz. Bu zor dönemin yansımasını her alanda görüyoruz ve etkileniyoruz. Yılın ilk yarısında beklentilerimiz doğrultusunda ilerlememize rağmen özellikle üçüncü çeyrekte yaşanan sıkıntılar nedeniyle hedeflerimizden bir miktar uzaklaştık ancak dördüncü çeyrek ve 2017 yılından umutluyuz. Doğru, hedefli ve akılcı aksiyonlarla tekrar ülkemizin, sektörün ve bizlerin ivme kazanacağını düşünüyoruz.
Schneider Electric olarak ArGe’ye yapmış olduğumuz yatırımlar sonucunda her sene olduğu gibi 2017’de de birçok ürün ve çözümü pazara sunuyor oalcağız. Her geçen gün daha fazla büyüyen ve kullanılan dijital araç ve uygulamalar yeni ürünlerimizde de kullanıcıya daha fazla erişilebilirlik, yönetilebilirlik ve geliştirilebilirlik sunuyor olacak.