Acil Durdurma Butonu ve Çeşitleri

Mayıs 22, 20220

Acil Durdurma Butonu ve Çeşitleri

Acil durdurma butonu oldukça yararlı olan bir kontrol anahtarı olarak bilinmektedir. Bu kontrol anahtarı kullanıcılar ve makineler için emniyet sağlamaktadır. Doğal olarak acil durumlar sırasında ilk başvurulan yöntem olduğu da görülmektedir. Zaten acil durdurma butonları çoğu zaman dikkat çekmek için kırmızı renkte olur. Böylece kaza riski önemli ölçüde azalmaktadır. Çünkü bu butona basıldığı gibi makine durur.

Acil Durdurma Butonu Nedir?

Acil durdurma butonu veya emergency stop birçok yerde karşımıza çıkmaktadır. Bu buton herhangi bir sistemde elektriksel devrenin çalışmasını durdurmaktadır. Başka bir deyişle mekanik devre butona basıldığı zaman durmaktadır.

Acil stop butonu kontrol devresine bağlanarak kullanılmaktadır. Bu bağlantı sayesinde buton kullanıldığı gibi sistem kapanmaktadır.

 

Acil Durdurma Butonunun Çeşitleri Nelerdir?

Acil durdurma butonları benzer özelliklere sahip olsa da aralarında farklarda bulunmaktadır. Bundan dolayı 7 tane acil durdurma butonu çeşidi sayabiliriz.

Acil durdurma butonu çeşitleri şunlardır;

– İtme-Çekmeli Acil Durdurma Butonu.

– Döndürmeli Serbest Bırakmalı Acil Durdurma Butonu.

– Modüler Acil Durdurma Butonu.

– Anahtarlı Serbest Bırakmalı Acil Durdurma Butonu.

– Işıklı Acil Durdurma Butonu.

– Kompakt Acil Durdurma Butonu.

– Korumalı Acil Durdurma Butonu.

 

İtme-çekmeli acil durdurma butonu: Bu buton kullanılırken makineyi durdurmak maksadıyla ileri ittirildikten sonra tehlike bitince geri çekilmektedir. Butonun yüzeyinde ise daire şeklinde bir simge yer alır.

Döndürmeli serbest bırakmalı acil durdurma butonu: Bu butonun sahip olduğu yüzeyde dairesel hareketli oklar yer alır. Ayrıca buton ileri ittirildikten sonra tehlike bitince döndürülerek serbest kalmaktadır.

Modüler acil durdurma butonu: Bu butonun mantar başlıklı operatör, yardımcı kontak ve tutucu gibi parçalar ile bir araya geldiği görülür.

Anahtarlı serbest bırakmalı acil durdurma butonu: Bu acil durdurma butonu özel bir çeşittir. Çünkü butonda opsiyonel bir anahtar kullanılmaktadır. Ayrıca buton kullanıldıktan sonra tehlike sona erince anahtarla serbest bırakılır.

Işıklı acil durdurma butonu: Özellikle karanlık ortamlar için ideal bir acil durdurma butonudur. Çünkü bu buton durdurma görevini yapmanın yanında ışıkta saçmaktadır.

Kompakt acil durdurma butonu: Bu butonda da mantar başlıklı operatör, yardımcı kontak ve tutucu gibi parçalar bulunur. Parçaların birbirinden ayrılmadığı bilinmektedir. Ayrıca bu buton çeşidi modüler çeşit ile benzerdir. Ancak bu model modüler türe göre daha uygun fiyatlıdır.

Korumalı acil durdurma butonu: Bir kutu içerisinde yer alan buton çeşididir. Ekstra güvenlikli olduğu görülür.

Acil Durdurma Butonunun Faydaları

Acil durdurma butonu olduğu için insanlar birçok yerde daha rahat hareket etmektedirler. Çünkü yaşanacak olan acil bir durumda buton yardımıyla güvenilir bir önlem alınabilmektedir.

Acil durdurma butonunun kullanılması şu faydaları sağlar;

– İş kazalarının azalması sağlanır.

– Sistemde meydana gelebilecek olan tüm potansiyel tehlikeler durur.

– Operatör ve makine ciddi derecede koruma altına alınır.

– Ölümlerin ve yaralanmaların önüne geçilmiş olur.

– İş ortamlarında daha rahat ve güvenilir bir şekilde hareket edilir.

Acil durdurma butonları daha çok gıda, tarım, endüstri ve paketleme gibi işlerin yapıldığı yerlerde kullanılmaktadır. Tabi daha birçok üretim ve imalat yapılan yerde bu butonlara ihtiyaç olduğu görülmektedir. Güvenlik açısından bu butonların yaygın hale gelmesi gerekmektedir. Ayrıca butonların fiyatları çeşidine göre değişiklik göstermektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *