Topraklama Çeşitleri

Haziran 18, 20200

Topraklama Çeşitleri

Topraklama sistemi toprak elektrodu ile makinelerin belirlenmiş dokunma noktaları arasındaki iletken bir bağlantı kurulması olarak tanımlanmaktadır. Toprak elektrodu iletken bir parça ile toprağa gömülür ve elektriksel bağlantı gerçekleştirmektedir.

Topraklama Nedir?

Topraklama işlemi toprak ile cihazlar arasında iletken bağlantı kurmaktadır. Bu bağlantı ile cihazlarda oluşabilecek yalıtım arızalarının oluşmasında cihaz gövdesi toprakla irtibatlanmasıdır. Topraklama ile kişiler herhangi bir sorun yaşamaz ve akım direk toprağa gider. Eğer topraklanma yok ise cihaza dokunan insanlar üzerinden akım akacağından akımın seviyesine göre ölümler oluşabilmektedir. Bu sebeple topraklama çok önemlidir. Kaçak akımla bu sayede toprağa akmaktadır.

Topraklama Çeşitleri Nelerdir?

Koruma topraklaması, işletme topraklaması, fonksiyon topraklama, diğer adı ile yıldırıma karşı yapılan topraklama şeklinde topraklama ve çeşitleri bulunmaktadır. Koruma topraklaması herhangi bir tehlike esnasında canlıların çarpılmasını engellemek amacı ile yapılan topraklama çeşididir. Herhangi bir izolasyon hatası sonucunda oluşan kaçaklar insan vücuduna değdiği zaman tehlikeli olur. Bu topraklama yöntemi ile bu tehlike ortadan kalmaktadır. Koruma topraklamasının asıl amacı canlıların can güvenliğini sağlamak ve cihazların güvenirliğini sağlamaktır. Bu nedenle koruma topraklaması yapılması gereken yerlere mutlaka topraklama yapılmalıdır. Koruma topraklamasında ölçülen toprak direnci 5 ohm ve altında olması gerekmektedir.  İşletme topraklaması ise şebeke hatlarında bulunan elektrik devrelerinin meydana getirebileceği aşırı gerilime karşı önlem alınması için oluşmuş bir topraklama çeşididir. İşletme topraklaması yapılacak yerlerde toprak direnci 2 ohm altında olması gerekir.

Fonksiyon topraklaması yıldırım düşmesi ile cihazların zarar görmesini engellemek için yapılan topraklama çeşididir. Fonksiyon topraklamasında direnç değeri 10 ohm altında olması gerekir. Toprak cinslerine göre direnç değerleri birbirinden farklıdır. Bunlar şöyledir;

– Bataklıklarda 30 ohm

– Killi topraklarda 100 ohm

– Taşlı topraklarda ise 3000 ohm

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *