Trafo Fiyatları

Elektrik kullanımında trafo önemli bir yere sahiptir. Bir diğer adı transformatör olan trafo, bir elektrik devresinden gelen akımı başka bir elektrik devresine aktarmaktadır. Trafo farklı iki akım gücüne sahip olan devreler arasında yer almaktadır. Bu iki devre arasında elektrik akımının sorunsuz bir şekilde aktarılmasını sağlamaktadır.

Trafo seçimi ve devreye alınması uzman bir ekip tarafından yapılmalıdır.

Trafo Nedir?

Trafo transformatörün kısaltılarak söylenmesi sonucu oluşmuş kelimedir. Trafolar bir elektrik devresinden gelen akımı elektromanyetik alan oluşturarak diğer bir devreye nakleden alet olarak tanımlanır. Trafo kullanıldığı alanda iki devre arasında iletken görevini üstlenmektedir. Yüksek yüksek gerilim gücüne sahip bir elektrik hattından daha düşük elektrik akımı kullanma ihtiyacı olan hatta geçiş aşamasında trafo/ transformatör bu görevi yerine getirmektedir. Bu durumda kullanılan trafo alçaltıcı trafo özelliğini göstermektedir. Diğer yandan daha düşük elektrik akımı bulunan bir hattan daha yüksek gerileme sahip bir hatta elektrik akımı yapılması gereken durumda da trafo/ transformatör kullanılmaktadır. Bu durumda kullanılan trafo yükseltici görevi görmektedir. Trafo aynı zamanda frekans seçici olarak da görev yapmaktadır. Bu görevi ise genellikle elektronik alanında kullanımda sağlamaktadır. Bu alanda kullanımda doğru akımı alternatif akımı çevirme görevini görmektedir.

Trafo fiyatları için uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çelebilir: Orta Gerilim Fiyat Listesi

Trafo Özellikleri ve Çeşitleri

Trafolar nüve şekli, faz sayısı, kullanım amacı ile çalışma ortamına göre farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar ile trafo/ transformatör çeşitleri oluşmaktadır. Trafo çeşitleri ortak ve genel özellikleri iki devre arasında manyetik alan oluşturarak akım ve gerilim aktarımı yapmaktır. Sarmallardan oluşan sistemleri ile ileti görevini rahatlıkla yapabilmektedirler.

Nüve tipine göre trafolar;

Mantel tip

Dağıtılmış tip

Çekirdek tipi

Kullanım amacına göre trafolar;

İzolasyon (yalıtım) trafo

Oto trafo

Alçaltıcı trafo

Yükseltici trafo

Ölçüm trafo

Faz sayısına göre trafolar;

Çift fazlı trafo

Tek fazlı trafo

Çalışma alanına göre trafolar;

Trafo Kullanım Alanları

Trafo elektrik enerjisinin kullanıldığı her alanda ihtiyaç duyulan aletlerin başında gelir. Bu nedenle de çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. İşletmelerde, otellerde, üretim alanlarında, özel ve kamusal kuruluşlar ile elektrik hatları üzerinde kullanılmaktadır. Ayrıca elektronik alanında da trafo kullanımı mevcuttur.

Trafo kullanım alanı ve bu alanda ihtyaç duyulan elektrik akımı değişimine göre kullanılmaktadır. Kullanım alanına göre yapılan çeşitlendirme de ise çok fazla trafo çeşidi olduğu gözlenmektedir. Kullanım alanına göre nitelik kazandırılan trafo kullanıldığı için trafo fiyatları cihaz çeşidine ve özelliğine göre değişiklik göstermektedir.

Yüksek Gerilim Trafo Fiyatları

Trafo çeşitleri kullanılacak olduğu alanın ihtiyaçlarına göre tercih edilmektedir. Bu durumda öncelikle trafonun hangi alanda ne için gerekli olduğunu belirlemek gerekir. Böylece kullanım alanı için en doğru olacak trafo çeşidini kullanmak mümkün olmaktadır.

Trafo barındırmış olduğu özellik, sağlamış olduğu imkanlara göre farklı fiyatlarla kullanıcıya sunulmaktadır. Öncelikle ihtiyacı belirleyerek seçim yapmak hemen doğru en kaliteli ürünü bulabilmeyi hem de bu ürünü en hesaplı şekilde almayı sağlayacaktır.

Yüksek kalite ve uzun kullanım süresine sahip olan trafo ile elektrik enerjisinin etkin kullanımı mümkün olmaktadır. Elektrik kullanımında trafo son derece önemli bir işlevi yerine getirmesi nedeniyle dikkat çekmektedir. Trafo alımı ve seçimi profesyonel bir hizmet sağlayıcı yardımı ile yapılmalıdır. Böylece  yüksek performans ile çalışan bir sisteme sahip olabilirsiniz.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vekmar Electric Vision Contact Campaigns