Yasin Çakar

Vekmar Elektrik gibi değerli bir partnerle iş birliği yapmanın büyüme yolculuğumuza artı bir değer yaratacağına inanıyoruz. Partnerimizin güçlü ihracat ağı, profesyonelliği ve uluslararası standartlardaki iş yapış biçimiyle aynı vizyonda buluşuyor olmak ne kadar doğru bir iş birliği yaptığımızı kanıtlıyor. Vekmar’ın müşteri ilişkileri yönetimi, sevkiyat ve satış sonrası süreçlerdeki gösterdiği başarı EKOS Electric olarak bize güven veriyor. Birlikte çok başarılı işlere imza atacağımıza inanıyoruz.

Yasin Çakar

EKOS Electric Genel Müdür & Yönetim Kurulu Üyesi

“Vekmar Elektrik gibi değerli bir partnerle iş birliği yapmanın büyüme yolculuğumuza artı bir değer yaratacağına inanıyoruz. Partnerimizin güçlü ihracat ağı, profesyonelliği ve uluslararası standartlardaki iş yapış biçimiyle aynı vizyonda buluşuyor olmak ne kadar doğru bir iş birliği yaptığımızı kanıtlıyor. Vekmar’ın müşteri ilişkileri yönetimi, sevkiyat ve satış sonrası süreçlerdeki gösterdiği başarı EKOS Electric olarak bize güven veriyor. Birlikte çok başarılı işlere imza atacağımıza inanıyoruz.”

Merhaba Yasin Bey, röportajımıza sizleri tanıyarak başlayabilir miyiz?

Öncelikle başarılı pazarlama çalışmaları ve bu röportaj fırsatı için Vekmar Elektrik ailesine teşekkür ederim.

1985 yılında Balıkesir’de doğdum, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden lisans derecesiyle mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Mühendislik Yönetimi yüksek lisans programını tamamladım. Profesyonel hayatımda sırasıyla Best A.Ş., Türk Telekomükasyon A.Ş. ve General Electrıc (Ge) şirketlerinde mühendis ve yönetici olarak görev aldım.2017 yılında Üretim Grup Müdürü olarak katıldığım EKOS Electric ailesinde Genel Müdürlük görevini sürdürüyorum.

Faaliyet alanlarınızı özetle anlatabilir misiniz?

EKOS Electric olarak Balıkesir OSB’de yer alan toplam 46 bin m2’lik üretim tesislerimizde ulusal ve uluslararası müşterilerimiz için orta gerilim anahtarlama ürünleri, monoblok transformatör merkezleri, mobil YG transformatör merkezleri, koruma kumanda SCADA panoları ve kompakt enerji merkezleri üretiyoruz. Orta ve yüksek gerilim seviyesindeki elektrik şebekelerinin denetimini sağlayan anahtarlama ve otomasyon ekipman ve sistemlerinin tasarlanması, mühendisliğinin yapılması, üretilmesi ve hizmete alınmasını kapsayan bütünsel çözümler ve hizmetler sunuyoruz. Ürünlerimiz ve sağladığımız hizmetler elektrik enerjisinin üretiminden son kullanıcıya ulaştığı değer zincirinin her halkasında arz güvenliği sağlıyor. EKOS Electric olarak değişen ihtiyaçlara cevap veren teknolojiye, inovasyona ve üretim kabiliyetine sahibiz. Türkiye’de gaz yalıtımlı orta gerilim hücre üretimini gerçekleştiren ilk üretici olup primer GIS (iletim şebekesi gaz yalıtımlı  anahtarlama ekipmanı) teknolojisini tasarlayıp üretebilen de ilk ve tek Türk şirketiyiz. Yenilenebilir enerji, pil ile depolama sistemleri, EV şarj istasyonlarının üretimi ve ağ bağlantısı çözümlerimizle enerjinin elektriğe dönüşümüne, sürdürülebilirliğe ve verimliliğe katkı sağlıyoruz. Elektrikli araç şarj ağı işletmeci lisansımız ile de şarj istasyonları kurulumlarına öncelik veriyor, enerjinin yenilenebilir kaynaklara dönüşümünün her noktasında ürün ve çözümlerimiz ile katkı sağlamayı sürdürüyoruz.

İhracat faaliyetlerimiz ise Avrupa, Asya, Afrika ve Güney Amerika kıtalarında bulunan 34 ülkeye ürün ve sistem satışı ile hızla devam ediyor. Yurtdışında Cezayir, Portekiz, Senegal ve Hollanda’ da bulunan tesis ve ofislerimiz ile ihracat payımızı her geçen gün artırıyoruz.

Orta gerilim şalt alanında hangi deneyim ve vizyonu sunuyorsunuz? Bu alanda neler yapmayı hedefliyorsunuz?

2000 yılından bu yana yeniliklere öncü bakış açısıyla Türkiye’ de ilkleri başarmış şirket olmanın gururunu yaşamaktayız. Hava ve gaz yalıtımlı şalt ürünlerinde kesiciyi, ayırıcı dahil alt komponentleri de kendi tasarımlarımızla üreterek müşterilerimize bütünleşmiş çözümler sunuyoruz.

Dağıtım seviyesindeki anahtarlama şalt ekipmanlarının yanı sıra iletim şebekesi, enerji santralleri ve endüstriyel tesislerde kullanılan yüksek kısa devre gücünü de kontrol etme kabiliyetine haiz hava yalıtımlı metal clad ve gaz yalıtımlı primer GIS ürünlerimiz de elektrik enerjisinin olduğu her noktada uzun yıllardır güvenle kullanılıyor.

Üretilen ve iletilen elektrik enerjisinin ve kurulu güçlerin artması ile şebekede kısa devre güçleri de artış gösteriyor. Özellikle ihracat pazarlarında talep edilen ekipmanların kısa devre güçleri de artıyor. Bu doğrultuda yeni geliştirdiğimiz 31.5kA kısa devre kesme kapasitesi ve iç ark koruma sınıfına sahip ürünlerimizi iç ve dış pazarlar için piyasaya sunduk. Yeni dönemde de değişen ihtiyaçlara uygun Ar-Ge faaliyetlerimize sürdürerek müşterilerimize en uygun çözümleri geliştirip hizmete sunmaya devam edeceğiz.

Orta gerilim şalt üretimindeki en son teknolojik gelişmeler nelerdir ve bu gelişmelerin ürünlerin üzerindeki etkisi nedir?

Orta gerilim şalt ekipman üretiminde kaynak ve montaj robotları, bilgisayar destekli talaşlı, saclı imalat tezgâhları ve daha birçok  yenilik hem kaliteyi hem de üretim verimliliği artırıyor. Şirket olarak her yıl bu tarz teknolojik yatırımlar yaparak kalite ve verimliliğimizi üste taşımanın gayreti içindeyiz. Özellikle iş gücünün üretime kazandırılması ile ilgili üniversiteler, eğitim ve meslek kuruluşları ile yaptığımız çalışma ve araştırmalar ile bu tarz üretimler için teknik personel yetiştirilmesine de destek oluyoruz. Endüstri otomasyonu, robotik ve akıllı fabrikalar konusundaki yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Bu sayede gelişen elektrik alt yapısına daha fazla ürünü daha uygun maliyetle sunma yolunda emin adımlarla ilerleyeceğiz.

Orta gerilim şalt üretiminde güvenlik standartları ve önlemleri nelerdir? Bu konudaki yaklaşımınızı öğrenebilir miyiz?

Şalt ekipmanların tasarım ve üretiminde operatör güvenliğini sağlayacak parametreler uluslararası standartlarca belirlenmiştir. Bunlar en önemlilerden biri herhangi bir arıza anında operatörlerin güvenliğini sağlayacak iç ark sınıflandırılmasıdır (IAC). Şalt ekipmanının herhangi bir bölümünde kısa devre veya ark oluştuğunda operatörün güvenliğini sağlayacak önlemlerin ürün tasarımında dikkate alınıp ürünün sertifikalandırma sürecinde ilgili tip testlerin başarı ile tamamlanması gerekmektedir.

EKOS Electric olarak en önemli önceliğimiz insan güvenliği. Tasarım, tip testi, sertifikasyon ve üretim süreçlerimizi bu yaklaşımla en üst kalite ve hassasiyet ile sürdürüyoruz. Ürünlerimizin tip testlerini de kalitesinden emin olduğumuz ulusal ve uluslararası test laboratuvarlarında gerçekleştiriyoruz. Ayrıca elektrik arz güvenliğini garanti etmek için yüksek kalite standartlarımız ile tedarikçi denetimlerimizi, üretim kalite kontrol ve son test süreçlerimizi de hassas bir şekilde gerçekleştirip sürekli iyileştirme felsefemiz ile yakından takip ediyoruz.

EKOS Electric olarak sürdürülebilirlik ve çevre koruma alanında yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Sürdürülebilirliği şirket kültürümüzün temel taşlarından biri olarak görüyoruz. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri  doğrultusunda hareket ediyor ve bu hedefe yönelik uygulamaları hayata geçiriyoruz. Karbon ayak izimizi sıfırlamak için yatırımlarımıza devam ediyoruz. Ana fabrikamızın çatısında hayata geçirdiğimiz 999,68 kWp güneş enerji santralimiz ile ana fabrikamızın tükettiği elektrik enerjisini kendi ürettiğimiz temiz enerjiden karşılıyoruz. Enerjinin sürdürülebilir dönüşümüne de ürünlerimizle eşlik ediyoruz. Bu doğrultuda en önemli ürünlerimizin başında SF6’sız Yeşil GIS Hücreler geliyor. Enerji ve elektrik sektöründe uzun yıllardır kullanılan SF6 gazının küresel ısınmaya etkisi bizi daha çevreci bir alternatif arayışına yöneltti. Hem sürdürülebilirlik hedeflerimize ulaşmak hem de gezegenimize ve toplumumuza fayda sağlamak için küresel ısınma etkisi daha düşük bir yalıtkan kullanarak sektörümüze yeni bir ürün kazandırdık.

Elektrik enerjisinden kaynaklı emisyonların sıfırlanması için yenilenebilir enerjiye olan talep hızla artıyor. 2050 net sıfır karbon ve küresel ısınmayı 1,5°C ile sınırlandırma hedefine göre yenilenebilir enerjinin toplam elektrik üretimi içerisindeki payının %86 seviyelerine ulaşması bekleniyor. Büyüyen sektörün büyüyen oyuncusu olarak yenilenebilir enerji ve depolama sistemleri üzerinde de çalışmaya devam ediyoruz. Elektrikli araç dönüşümü de hızla devam ediyor. 2030 yılına kadar Türkiye’de 2,5 milyon elektrikli aracın trafikte olması bekleniyor. Biz de EKOS Mobilite markamızla ülkemizin elektrikli araç şarj istasyonları alt yapısını güçlendirirken, sürdürülebilir ulaşıma katkı sağlayacağız.

Enerji sektöründeki rekabet oldukça yoğun. Sizi diğer şirketlerden ayıran temel rekabet avantajlarınız nelerdir?

EKOS Electric olarak üretici bir şirket olmanın yanı sıra aynı zamanda yeni ürün ve süreç tasarımı yapan teknoloji ve mühendislik şirketiyiz. Sunduğumuz bütünsel çözümler ile global markalarla yarışıyoruz. Katma değerli, niş ürünlere odaklanıyoruz. Türkiye’de primer gaz yalıtımlı orta gerilim hücre üretimini gerçekleştiren ilk ve tek şirketiz. Yenilikçi yapımızla SF6’sız Yeşil GIS Hücreler gibi sektörümüzde öncü olacak işlere imza atıyor, hep daha iyisi için Ar-Ge çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yenilenebilir enerji, depolama teknolojileri ve EV şarj istasyonları gibi hızla büyüyen alanlarda güçlü bir oyuncu olmak için çalışıyoruz. Global bir marka olan General Electric’in otomasyon alanında katma değerli satıcısı olarak da sektörümüzde ayrışıyoruz.

Vekmar Elektrik bayiliğiyle çalışmak, EKOS Electric’in hedefleri açısından nasıl bir öneme sahip?

Vekmar Elektrik gibi değerli bir partnerle iş birliği yapmanın büyüme yolculuğumuza artı bir değer yaratacağına inanıyoruz. Partnerimizin güçlü ihracat ağı, profesyonelliği ve uluslararası standartlardaki iş yapış biçimiyle aynı vizyonda buluşuyor olmak ne kadar doğru bir iş birliği yaptığımızı kanıtlıyor. Vekmar’ın müşteri ilişkileri yönetimi, sevkiyat ve satış sonrası süreçlerdeki gösterdiği başarı EKOS Electric olarak bize güven veriyor. Birlikte çok başarılı işlere imza atacağımıza inanıyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *