Nami Saçkesen

Gelecekte kendimize güçlü bir yer edinmek istiyorsak dijital teknolojilerle beraber enerji uygulamalarına her zamankinden daha fazla yatırım yapmamız gerekiyor. Saypro olarak bu anlayışla iş birliklerimizi her geçen geliştiriyor ve sizlere 360 derece entegre çözümler sunan bir firma olarak karşınıza çıkıyoruz.

Nami Saçkesen

Saypro Genel Müdürü

“Gelecekte kendimize güçlü bir yer edinmek istiyorsak dijital teknolojilerle beraber enerji uygulamalarına her zamankinden daha fazla yatırım yapmamız gerekiyor. Saypro olarak bu anlayışla iş birliklerimizi her geçen geliştiriyor ve sizlere 360 derece entegre çözümler sunan bir firma olarak karşınıza çıkıyoruz.”

Saypro günümüzün zorlu rekabet dünyasında öne çıkmak için ne gibi çalışmalar yapıyor? Firmanızın gelecek vizyonuna dair bilgiler paylaşabilir misiniz?

Bildiğiniz üzere tüm dünya için oldukça zorlu bir pandemi dönemi geçiriyoruz. Salgının etkileri azalırken geride ekonomik açıdan da -gerek enflasyon gerek emtia ürünlerindeki tedarik sorunu gibi- birçok hasar bıraktı. Bunun yanında iklim değişikliği ve yanı başımızda çıkan savaş geleceği şekillendirecek konulardan sadece birkaçı olacak. Bu etkiler ve daralmalar yalnızca firmaları değil, malesef kelebek etkisiyle alım gücü ve gelir düzeyi dengesizliği sebebi ile çalışanları da zor duruma düşürmektedir. Çalışan motivasyonlarının etkilenmesi de aynı şekilde firmaların sürdürülebilir işgücünü yaratmasını engellemektedir. Bu minvalde Saypro olarak önceliğimiz çalışanlarımızın motivasyonlarını her zaman yüksek tutarak mutlu ve huzurlu bir çalışma ortamı sunmaktır. Çünkü kriz dönemleri sadece yönetimsel kararlar ile değil, çalışan motivasyonu ve özverisi ile aşılabilir.
Şirketimizin daha da büyümesi ile yeni dönemde tam kurumsallaşma için önemli adımlar atmaktır. Misyon ve vizyonlarımız doğrultusunda yapılanmamızı geliştirerek hem global trendlere hem de dijitalleşme sürecine uyum sağlayacak şekilde yatırımlarımızı genişletiyor olacağız. Hedefimiz, bu süreçte hem çalışanlarımızın hem iş ortaklarımızın tüm işleyişi daha kolay bir sistematik ile sürdürmesi sonucu farklı alanlarda iş geliştirmeye yönelik çalışmalarımızı hızlandırmaktır.

Dijital dönüşümden bahsettiniz. Saypro insan kaynağını dijital dönüşüm için nasıl hazırlıyor?

Evet insanlar her yerde dijital dönüşüm ve öneminden bahsediyor. Ancak şu konuyu hep atlıyorlar. Neticede bu dönüşüm temelinde insan var olmalı. Ne kadar iyi ürününüz olursa olsun; geleceği şekillendirecek olan yine insan olacaktır.
Biz bu anlayışla müşterilerimize hem 360 derece otomasyon ve enerji çözümleri sunmayı hedefliyoruz hem de satış öncesi ve satış sonrası dijital mühendislik çözümlerimizle her zaman yanlarında olmayı hedefliyoruz.
Bu hedefler doğrultusunda da hem insan gücü kaynağımızı genişletiyoruz hem de partnerliklerimizi her geçen gün arttırıyoruz.

Bunun yanında Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerindeki hedeflerimizi büyütmek için ihracat departmanımızı oluşturduk ve farklı dillerde de müşterilerimize hizmet sağlıyoruz. Bunu yaparken dijital bir alt yapı oluşturmamız bizlere büyük bir avantaj sağladı.

2022 yılında Saypro iki önemli adım attı. TE Connectivity ve HNC Electric ile Exclusive (Tam Yetkili) distribütörlük anlaşması yapıldı. Bu iş birlikleri hakkında detaylı bilgi alabilir miyiz ?

Öncelikle bildiğiniz gibi 2018 yılından beri LS Electric firmasının şalt ürünlerinin Türkiye Distribütörlüğünü yapıyoruz. Her geçen sene LS Electric’in Pazar payını ve marka imajını hızla büyülttük.

Geçtiğimiz yılın sonunda LS Electric VFD ürünlerinin de çözüm ortağı olduk. Önümüzdeki dönemde LS Electric marka itibarı ve Pazar payını hem Otomasyon hem Şalt alanında büyütmeye devam edeceğimiz 4 yıldır süren iş birliğimiz güçlenerek arttıracağımızı belirtmek isterim.

Saypro olarak ürün ve çözüm gamımızı müşterilerimizin bütün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde genişletiyoruz. Bu amaçla 2 önemli firma ile de iş birliği yaparak hedeflerimizi büyüttük. Daha entegre ve yenilikçi çözümleri müşterilerimize ulaştırmak amacı ile stratejik partnerliklerimizi özenle seçerken, pano imalatından, raylı sistemlere, yenilenebilir enerjiden imalat tesislerine çok geniş bir alanda ürün ve çözümler sunan ENTRELEC by TE Connectivity ile exclusive (tam yetkili) distribütörlük anlaşması yaptık.

ENTRELEC by TE Connectivity İsviçre merkezli bir Amerikan teknoloji şirketi olup, otomotiv, endüstriyel ekipman, veri iletişim sistemleri, havacılık, savunma, ilaç sanayi, petrokimya, tüketici elektroniği ve enerji sektörlerine, konnektör ve sensör üreten bir gruptur. úş gücü küresel olarak toplamda 89.000 personelden oluşmakta ve bunların 8.000’den fazlası mühendis olarak çalışmaktadır. Bu iş gücü ve ürünleri ile 140tan fazla ülkede müşterilerine hizmet vermektedir.

TE Connectivity iş birliğimiz ile geçmişten gelen tecrübemizi son yıllarda geliştirdiğimiz ortaklıklar çerçevesinde değerlendirdiğimizde sektöre yeni bir bakış açısı ve dinamizm getireceğimize inanıyoruz.

Dünyamızın iklim değişikliklerinden, küresel salgına birçok iniş ve yükselişle karşı karşıya kaldığı bu zaman diliminde, daha kapsamlı ve akıllı otomasyon teknolojilerine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. Geleceği inşa ederken, günümüzün hızla değişen yıkıcı ortamında, en dayanıklı ve geleceğe hazır işletmeler dijital teknolojilere en hızlı uyum sağlayan şirketler olacak. Bu anlayışla HNC Elektrikle 2022 yılının başından itibaren endüstriyel otomasyon alanında yeni bir stratejik iş birliği içerisindeyiz.

1994 yılında kurulan HNC Elektrik, ağırlıklı olarak yüksek kaliteli CNC sistemleri ve motor sürücü teknolojisinin araştırma ve geliştirmesine odaklanmaktadır. 28 yıllık geliştirme sürecinde, sürekli endüstriyel entegrasyon yoluyla bir dizi yan kuruluş kurmuş ve yatırım yapmış olup iş kapsamı 40 ülke ve bölgeyi aşmıştır.

Bu 2 yeni stratejik partnerlikle son dönemde endüstride çok hızlı bir ivme yakalamayı başardık. Gelecek dönemde de yeni partnerliklerimizle sektöre yön vermeye devam edeceğiz. Şunu da belirtmeden geçmek istemiyorum, bu 2 yeni partnerlikle Saypro sadece iç pazar odaklı değil, başta Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesi olmak üzere yakın coğrafyalarda da etkin bir şekilde yer alacaktır.

Saypro bu yıl için yeniliklerden biri de derginiz SAYTECH oldu. Bize yeni derginizden ve amaçlarından söz eder misiniz?

Bir yandan partnerlik ilişkilerimizi büyütürken, bir yandan da tüm Türkiye ve MENA globalde olan aktivitelerimizi arttırıyoruz. Saypro olarak daha yenilikçi ve farklı pazarlama stratejileriyle kurumsal kimliğimiz ile bütünleşecek çalışmalara da başladık. SAYTECH dergimiz de bunlardan sadece biri. İnsanların okurken hem sektörümüz hakkında teknik bilgiler öğrenecekleri hem de yeni ufuk açıcı keyifli bilgiler bulabilecekleri bir dergi oluşturmayı amaçladık. Dergiyi oluştururken de tüm ekip arkadaşlarımız önemli katkılarda bulundu. Buradan tekrar hepsine teşekkür ediyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *