Endüstri 4.0 Enerji Sektörünü Nasıl Etkileyecek?

Üreticilerin tümü teknolojiden elde edebilecekleri avantajların oldukça farkına vardıkları halde; dijital devrimin ilk aşamalarında, Endüstri 4.0’ın işleri nasıl etkileyeceğini tam olarak anlamadığı için arayışa geçtiler. Mekanizasyon, seri üretim ve bilgisayar otomasyonun ötesinde gelişen dördüncü sanayi devrimi olarak adlandırılan bir gelişmenin adıdır. Bu devrim başka otomasyon ve üretim sistemlerini etkilerken, enerji sektörüde endüstri 4.0 ile birlikte ciddi bir dijital dönüşüm içindedir.

Endüstri 4.0 Enerji Sektörünü Nasıl Etkiler?

Siber, fiziksel sistemler, nesne interneti, gibi her tür konu enerji sistemini etkiyen gelişmelere sahne oldu. Geleceğin akıllı fabrikaları, fiziksel süreçleri gözlemleyen siber sistemler aracılığı ile yürütülecek. Hala insanlara yönetim ve proses konusunda ihtiyaç duyulsa da teknolojik gelişmeler sayesinde, üretim ve tedarik zincirinin pek çok aşaması dijital bir yönetimle sürdürülebilir kılınmaktadır.

Endüstri 4.0’la Enerji Verimliliği

Endüstrilerde yeşil enerji tüketimi arayışı her zamankinden daha önemli bir hal aldı. Tüm endüstriler, dünyaya en az zarar vererek daha verimli üretimin yollarını arıyor. Geleceğin üreticileri temiz enerji kaynakları konusunda eğitime tabi tutuluyor. Birleşmiş milletlerin 2017’de çıkardığı endüstri 4.0 aracılığı ile temiz enerjiyi hızlandırma projesi de bu gelişmelere yol açtı. Bugün baktığımızda gidilecek çok fazla yolun olduğu açıktır. Ancak sürdürülebilir enerjiye endüstri 4.0 dahil ederek akılı enerji ağları üretimi sağlanmıştır.

Enerji 4.0 İle Sürdürülebilir Üretim

Her şeyden önce büyük üreticiler aralarında enerji tüketim modellerinde daha şeffaf uygulamalara sahne olacaktır. Şirketler üretim sürecinde akıllı uygulamalarla kullandıkları enerji düzeylerin tam olarak ölçme imkanı bulur. Siber ve fiziksel sistemler bu sayede tüketimi azaltır veya talep üzerine enerji depolama yöntemi ile enerji akışını stabil hale getirir. Pek çok üretici toplam enerji verimliliği hakkında bilgi ve veri sağlanamıyor. Ancak dijital teknoloji sayesinde ve yeni robot sistemleri ile kazanımlar kolaylıkla ölçülebilir hale gelecektir. Bu sayede kişiler üretim sürecini de gerçek zamanlı görme olanağı bulurlar.

Endüstri 4.0 ile Akıllı Enerji Kullanımı

Üretim sürecinin daha sürdürülebilir ve akıllı hale getirilmesi endüstri 4.0 ile mümkün hale geliyor. Üreticiler verimlilik değerlendirmesi için tüm motor ve dönüştürücülerle ilgili verileri doğru olarak alma olanağı buluyor. Cihazlar, üreticinin etkilenen sürücü sistemi performans tanımlamasını ve iyileştirmesini sağlayan bulut tabanlı veri analizi sunuyor. Makine titreşiminin derecesi ile ilgili verileri mühendislerin kusur tespit etmede kullanmasına olanak sunuyor.

Author

Vekmar Elektrik

Vekmar Elektrik Sistemleri Yatırım ve Ticaret A.Ş., kurulduğu 1994 yılından itibaren enerji sektöründe faaliyet göstermektedir. Müteahhitlik, mühendislik, tasarım, projelendirme, pano imalatı alanlarında hizmet vermektedir. Dünya enerji sektörünün önde gelen, geniş ve kaliteli ürün gamına sahip kuruluşlarından başta ABB, Schneider Electric, Eaton, Wago olmak üzere alanında lider global ve ulusal firmaların distribütörlüğünü, uygulama partnerliğini yürütmekte ve projelerde iş birliğini sürdürmektedir.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

×

Powered by WhatsApp Chat

×
Vekmar Vision Contact Campaigns