Alper Vargel Röportaj | Schneider Electric Partner İş Birimi Genel Müdür Yardımcısı

Sizi tanıyabilir miyiz? Eğitim ve kariyer hayatınızdan bahsedebilir misiniz?

1977 İstanbul doğumluyum. İlk ve orta öğrenimi İstanbul Kültür Kolejinde, lise öğrenimimi Şişli Terakki Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Kariyerimin ilk yıllarında 1 yıl kadar Gemta, 2,5 yıl kadar Aksa Jeneratör firmalarında çalıştıktan sonra 2005 yılında Schneider Electric’e katıldım. Schneider Electric’te sırasıyla; Alçak Gerilim/Orta Gerilim Pano Kanalı Satış Mühendisi, yine aynı bölümde Kanal Sorumluluğu, Ulaştırma Projeleri Satış Mühendisliği, Bayi Kanalı Müdürlüğü, Ticari Politikalar Direktörlüğü, Perakende bölümü Genel Müdür Yardımcılığı yaptıktan sonra şu an Partner İş Birimi Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyorum.

Schneider Electric’in Türkiye’deki yapısından ve gelişiminden bahseder misiniz?

Schneider Electric Türkiye, diğer ülkelerle kıyaslandığında nerede duruyor? Schneider Electric olarak Türkiye’de enerji tüketimini düşürmek amacıyla enerji ve altyapı, endüstri, bina, konut ve veri merkezi pazarlarına enerji verimliliği çözümleri sunuyoruz. Aynı işin daha az enerji kullanılarak yapılmasını sağlayan teknolojik çözümler üretiyoruz. Türkiye’de enerji arz ve talebi doğrultusunda maliyetleri azaltan, bina çözümleri, aydınlatma kurulumu, alan kullanımı esnekliğini iyileştiren, çalışan verimliliğini artıran çözümler sunuyoruz. Trafolardan başlayarak enerjinin her alanda yönetilmesi, izlenmesi ve kullanıcıya iletilmesini sağlayan geniş bir yelpazede ürün ve sistemlere sahibiz. Konut, bina, enerji ve altyapı, veri merkezleri gibi oldukça geniş bir pazarda, uyguladığımız teknolojik ve yenilikçi enerji verimliliği prosesleriyle yüzde 30’a varan oranda tasarruf elde edilmesini sağlıyoruz. Akıllı Şebeke çalışmalarımız kapsamında verimli, esnek ve güvenli operasyonlar için eksiksiz bir hizmet ve çözüm portföyü sunuyoruz. Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketi sıfatıyla da müşterilerimiz için bize ait bir bilgi birikimiyle enerji yönetim danışmanlığı veriyoruz. Schneider Electric Türkiye olarak, 2.000’e yakın çalışanımız, 200 iş ortağımız, 18 satış büromuz, İzmir-Çiğli, Gebze ve Manisa’daki 3 üretim tesisimizle faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Şirket olarak amiral gemimiz enerji. Bu konudaki yatırımlarımıza ağırlık veriyor ve de mevcut olanları devam ettiriyoruz. Yenilikçi bir firma olarak geliştirme ve yenileme çalışmalarımız ile ürünlerimizin değerlerini artırıyoruz. Türkiye’de bulunan İstanbul’daki Trafo, Manisa’daki Alçak Gerilim, Orta Gerilim, Pano ve Güç sistemleri, İzmir’deki Anahtar-Priz üretim tesislerimizde yatırımlarımıza devam ederek diğer Schneider Electric ülkeleri içindeki “İhracat Üssü” sıfatımızı gururla taşımaya devam ediyoruz. Schneider Electric’in yenilenebilir enerji konusunda da teknolojik çözümler üretiyor mu? Evetse bu konudaki ürün ve projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz? Schneider Electric olarak yenilebilir enerji kaynaklarından üretilen enerjinin ana şebekeye uyumlu olarak beslenmesinde kullanılan ürünlerin üretimi, kurulumu, izlenmesi ve süpervizörlüğünü yapıyor, servis ve bakım hizmetleri dahilinde yönetiyoruz. Büyük güçlü santrallerden, küçük güçlü konut uygulamalarına kadar bir çözüm uzmanı olarak müşterilerimizin yanında yer alıyoruz. Schneider Electric’in halihazırda işletilen, Türkiye’de yaklaşık 40 RES, 90’ı aşkın HES, dünya üzerinde Fransa, İtalya, Bulgaristan, Romanya, Ukrayna başta olmak üzere birçok farklı ülkede toplam 300MW kapasitesinde anahtar teslim GES referansı bulunuyor.

Ayrıca 500kW altındaki güneş enerjisi uygulamalarının Türkiye’de önünün açılmasının, güneş enerjisi yatırımlarını hızlandıracak. Schneider Electric olarak bu alanda küçük güçlü konut, bina, çatı uygulamaları taleplerine yönelik şebeke bağlantılı (on-grid) ve şebeke bağlantısız (off-grid) sistem kurulumunu gerçekleştirebiliyoruz. Ayrıca, büyük güçlü şebeke bağlantılı güneş santrallerinin tasarımından uygulamasına, montaj ve devreye almasından 20 yıl işletmesine kadar anahtar teslim çözüm sunabiliyoruz. Gerçekleştirdiğimiz anahtar teslim projelerde, otomasyon yönetimi ile işletme maliyetlerini azaltmak, gelişmiş alarm, eş zamanlı bilgi sistemi ve raporlamayı kullanarak üretimin artmasına katkıda bulunmak, detaylı maliyet analizi, kapasite ve hata bildirimleri ile gelecek yatırım planlarının tahmin edilmesine çözüm sunuyoruz.

Tüm yenilenebilir enerji üretim tesislerinde deneyimli mühendislik ekibimiz tarafından, mühendislik, projelendirme, servis ve bakım desteği sağlanıyor. Küresel yenilenebilir enerji üretiminin tüm ölçekleri ve kapsamları için geniş bir çözümler yelpazesinin yanı sıra Schneider Electric, akıllı ve bulut bağlantılı 1500 voltluk şebeke ölçeğinde güç dönüşüm sistemi olan Conext SmartGen™’i, bulut tabanlı izleme ve kontrol çözümü Conext™ Advisor 2’nin de dahil olduğu destekleyen yazılım çözümleri paketi Power EcoSystem™ ile birlikte piyasaya sunuyor. Bunun yanı sıra, Schneider Electric Intersolar 2016’da DEIF ile işbirliği içinde geliştirilen yeni bir PV Hybrid çözümü ile büyük ticari ve şebeke ölçeğinde güneş enerjisi pazarı için yüksek güç yoğunluğuna sahip 60 kW’lık bir redresör olan Conext™ CL-60’ı da tanıttı. Schneider Electric’in yeni ürünlerinden şebeke ölçeğinde SmartGen ™ Güç Sistemi ise büyük ölçekli yenilenebilir enerji kurulumları için yeni bir değer. SmartGen™ çalışma ve servis geçmişini kaydederek depolarken aynı zamanda otomatik hata teşhis özelliklerine sahip ve hata teşhislerini bulutta yer alan sisteme proaktif hizmet uyarıları ve raporları gönderebiliyor. Su ve toz sızdırmaz, korozyona dayanıklı bir gövde içinde yer alan SmartGen™çözümü, 30 yıl boyunca 2MVA’ya kadar güç sunmak üzere tasarlandı. SmartGen™’in sınıfının en iyisi üretim verimliliği ve benzersiz servis ömrü ile bir araya gelen geniş çalışma aralığı sayesinde enerji üretimi ömrü uzuyor.

Schneider Electric sektöre sürekli yenilikler katarak büyüyor. Dolayısıyla bu yeniliklerin arkasında güçlü bir Ar-Ge takımı var. Ar- Ge çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Sadece dünyadaki teknolojik gelişmeleri takip ve analiz etmekle kalmayıp, sektöründe uzmanlaşmış Ar-Ge birimleriyle gelişmeleri yaratan ve inovasyonlara öncülük eden kurumlar arasında yer alıyoruz. Schneider Electric, globalde her yıl gelirinin %4-5’ini Ar-Ge çalışmaları için ayırıyor, dünya çapında toplam 20 bin’in üzerinde patent başvurusuyla 11 bin Ar-Ge çalışanını istihdam etmeye devam ediyor. Türkiye’de de Manisa fabrikamızı teknoloji ve ihracat üssü olarak konumlandırmış bulunuyoruz. Yüzde 70’i yerel olarak Türk mühendislerinin geliştirdiği ve ürettiği ürünlerle, yurt dışındaki diğer fabrikalar için de yan sanayi üretimi gerçekleştiriyoruz. Türkiye’ye teknoloji transferi yaparak ve burada yeni teknoloji geliştirerek ülke ekonomisine ve istihdama katkıda bulunuyoruz. 12 milyon Euro yatırımla hayata geçirdiğimiz bu dev tesis, 3 bine yakın kişiye istihdam sağlıyor. Manisa fabrikamız, aynı çatı altında 14 farklı ürün ve kendi içindeki tipleri üreten Schneider Electric bünyesinde dünyadaki tek fabrika… Örneğin; Orta Gerilim kesicimiz LF SF6 Kutbu 2007 yılına kadar Fransa’da imal ediliyorken, artık sadece Türkiye’de üretiliyor. Diğer bir Orta Gerilim hücresi PREMSET ürünümüz de tamamen ihracat ağırlıklı bir ürün olup, sadece Türkiye’de üretiliyor. Geniş satış ağımız sayesinde, birçok Avrupa ülkesinden Kuzey Afrika ve Güney Amerika’ya kadar tüm kıtalarda ve dünyadaki ülkelerin %95’inde Türkiye’de üretilen ürünler kullanılıyor.

Schneider Electric’te inovasyon sadece şirketin karlılığı için kullanılmaz. Schneider Electric 170 yıl önce kuruluşundan bugüne, 20 bin aktif patent topladı. Schneider Electric olarak her yıl, dünya çapında yaklaşık 500 yeni patent başvurusu gerçekleştiriyoruz. Biz inovasyonu 3 temel üzerine kuruyoruz: “esnek bir iş modeli”, “kullanılabilir tasarım” ve “teknoloji”. Sonrasında şirketimiz müşterilere birbiriyle bağlantılı teklifler, yazılım, enerji etkin çözümler ve hizmetler gibi katma değer sağlayacak alanlara odaklanıyor. Schneider Electric, inovasyon kapasitesini yeni mükemmeliyet merkezleri oluşturarak ve yeni merkezler açarak sürekli güçlendiriyor. Schneider Electric olarak inovasyonu kendi iç yapımızın haricinde uzun yıllardan beri ekosistemimizdeki tüm paydaşlarımızla uyguluyor ve bu çalışmaları Cisco, Microsoft ve IBM gibi şirketlerle stratejik ortaklıklar ile destekliyoruz.

Firmanız için 2016 yılı nasıl geçiyor? 2017 yılından beklentileriniz ve yenilikleriniz nelerdir?

Ülke olarak çok zor bir dönemden geçiyoruz. Bu zor dönemin yansımasını her alanda görüyor ve etkileniyoruz. Yılın ilk yarısında beklentilerimiz doğrultusunda ilerlememize rağmen özellikle üçüncü çeyrekte yaşanan sıkıntılar nedeniyle hedeflerimizden bir miktar uzaklaştık ancak dördüncü çeyrek ve 2017 yılından umutluyuz. Doğru, hedefli ve akılcı aksiyonlarla tekrar ülkemizin, sektörün ve bizlerin ivme kazanacığını düşünüyoruz. Schneider Electric olarak Ar-Ge’ye yapmış olduğumuz yatırımlar sonucunda her sene olduğu gibi 2017’de de birçok ürün ve çözümü pazara sunuyor olacağız. Her geçen gün daha fazla büyüyen ve kullanılan dijital araç ve uygulamalar yeni ürünlerimizde de kullanıcıya daha fazla erişebilirlik, yönetebilirlik ve geliştirebilirlik sunuyor olacak.

Vekmar Elektrik hakkında genel olarak söylemek istedikleriniz nelerdir ?

Firma olarak partnerlik ilişkisine çok önem veriyor ve bu ilişkinin birlikte hareket ederek daha güçlü olacağına inanıyoruz. Vekmar Elektrik gelişen ve değişen pazar dinamiklerine, müşteri ihtiyaçlarına göre sürekli kendisini yenileyen, bu konuda araştırmalar ve çalışmalar yapan bir partnerimiz. En son sunmuş olduğu mobil uygulama ile dijital dönüşümü de kullanarak müşterilerine nasıl daha iyi bir hizmet sunabileceğinin yollarını aradığını da göstermektedir. Daha iyiye, en doğru şekilde gitmek amacını temel alan ortak zihniyetimizle, işbirliğimizin elektrik sektörüne ve ülkemize uzun yıllar katkı sağlayacağına inanıyorum.

Author

Vekmar Elektrik

Vekmar Elektrik Sistemleri Yatırım ve Ticaret A.Ş., kurulduğu 1994 yılından itibaren enerji sektöründe faaliyet göstermektedir. Müteahhitlik, mühendislik, tasarım, projelendirme, pano imalatı alanlarında hizmet vermektedir. Dünya enerji sektörünün önde gelen, geniş ve kaliteli ürün gamına sahip kuruluşlarından başta ABB, Schneider Electric, Eaton, Wago olmak üzere alanında lider global ve ulusal firmaların distribütörlüğünü, uygulama partnerliğini yürütmekte ve projelerde iş birliğini sürdürmektedir.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

×

Powered by WhatsApp Chat

×
Vekmar Vision Contact Campaigns